W artykule na portalu Origo Szilárd Demeter nazwał Europę „komorą gazową George’a Sorosa” a Polaków i Węgrów „nowymi Żydami”. Pod wpływem krytyki, która się rozpętała, niechętnie wycofał się ze swoich porównań.

Jak podaje Hungary Today, Szilárd Demeter, komisarz ministerstwa kultury i dyrektor Muzeum Literatury im. Petőfiego, przedstawił swoje poglądy na temat miliardera George’a Sorosa i aktualnego sporu na temat praworządności w UE w artykule opublikowanym w sobotę na prorządowym węgierskim portalu informacyjnym Origo. W swoim artykule napisał, że „Europa to komora gazowa George’a Sorosa” a Węgrzy i Polacy to „nowi Żydzi”. Według agencji AP jego zdaniem „trujący gaz wypływa z kapsuły wielokulturowego otwartego społeczeństwa, co jest zabójcze dla europejskiego stylu życia”. Samego Sorosa porównał do Adolfa Hitlera nazywając go „liberalnym Führerem”, którego „liber-aryjska armia ubóstwia bardziej” niż niemiecka armia ubóstwiała Hitlera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Komentarze Szilarda wywołały oburzenie organizacji żydowskich na Węgrzech i poza ich granicami, w tym Zjednoczonej Węgierskiej Kongregacji Żydów, która nazwała artykuł „bez smaku” i „niewybaczalnym” i uznała go za „podręcznikowy przypadek relatywizacji Holokaustu”. Amerykański Komitet Żydowski również wypowiedział się przeciwko „straszliwemu” artykułowi ministerialnego komisarza. Zdaniem organizacji urzędnik zaatakował Sorosa i UE „w sposób antysemicki”. Według jej prezesa to „nowy wymiar antysemickiej, antyeuropejskiej kampanii na Węgrzech, która jest odrażająca nie tylko dla ocalałych z Holokaustu”.

Gordon Bajnai, były premier Węgier, napisał w niedzielę na Facebooku, że jeśli Demeter nie zostanie usunięty ze swojego stanowiska do poniedziałku, to jego oświadczenie zostanie uznane za stanowisko węgierskiego rządu. Kilka tysięcy osób podpisało petycję o dymisję komisarza.

Artykuł został również potępiony przez pozostający w bliskich relacjach z Viktorem Orbanem rząd Izraela. Ambasada Izraela w Budapeszcie napisała na Twitterze: „Całkowicie odrzucamy wykorzystywanie i nadużywanie pamięci o Holokauście w jakimkolwiek celu… Nie ma miejsca na łączenie najgorszej zbrodni w historii ludzkości lub jej sprawców z jakąkolwiek współczesną debatą”.

W efekcie Origo Demeter oświadczył w niedzielę, że wycofa swój artykuł „niezależnie od tego, co myśli” i usunie swoją stronę na Facebooku. „Zgadzam się, że ci, którzy mnie krytykują, mają rację, mówiąc, że nazwanie kogoś nazistą oznacza relatywizację, a tworzenie podobieństw z nazistami może nieumyślnie zaszkodzić pamięci ofiar” – napisał w oświadczeniu. Powtórzył jednak swoje zarzuty wobec promowanej przez Sorosa polityki migracyjnej, która jego zdaniem przyczynia się do importu do Europy islamskiego antysemityzmu. „75 lat po Auschwitz widzimy, że liberalny mainstream kieruje siecią o nazistowskiej logice. To niedopuszczalne. Nie akceptuję tego” – uważa Demeter.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Orbán: Soros jest zagrożeniem dla Węgrów i Polaków

Kresy.pl / Hungary Today / AP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz