Emocje słowackich parlamentarzystów rozpaliła debata nad ratyfikacją umowy wojskowej z USA.

W parlamencie Słowacji (Radzie Narodowej) we wtorek rozpoczęła się na nadzwyczajnym posiedzeniu debata nad zaproponowaną przez rząd umową wojskową z USA. Umowa ta pozwoli amerykańskiej armii na korzystanie przez 10 lat z infrastruktury dwóch lotnisk wojskowych na Słowacji i innych obiektów. Umowa została podpisana w nocy z czwartku na piątek w Waszyngtonie przez ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad`ia i sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena. Amerykanie mają zainwestować w modernizację obiektów 100 mln dolarów. Umowa zawiera m.in. zapis analogiczny do tego, który zawarto w polsko-amerykańskiej umowie wojskowej – amerykańscy żołnierze na Słowacji nie będą podlegać miejscowej jurysdykcji.

Jak wynika z doniesień portalu Pravda.sk, posiedzenie było kilkakrotnie przerywane przez posłów nacjonalistycznej Partii Ludowej Nasza Słowacja, przeciwnych umowie. Od początku debaty blokowali oni mównicę i zakłócali obrady gwizdami. Tuż przed godziną 22 obrady zakończono. Dalsze procedowanie ratyfikacji umowy zaplanowano na środę na godzinę 11.

W trakcie posiedzenia doszło do incydentu z użyciem flag Słowacji i Ukrainy. Posłowie Partii Ludowej Nasza Słowacja, Peter Krupa i Andrej Medvecký, zablokowali mównicę i rozwinęli słowacką flagę. Przed nimi stanęli posłowie partii Wolność i Solidarność Jana Cigániková i Miroslav Žiak, którzy rozwinęli ukraińską flagę, przy czym trzymali ją odwrotnie niż powinno się to robić. Flagę Ukrainy trzymali jednak krótko, ponieważ Krupa i Medvecký oblali ich, oraz flagę, wodą, a po chwili inni posłowie wyrwali im ją z rąk.

Po tym incydencie przewodniczący musiał zarządzić przerwę w obradach.

Ukraiński portal Europejska Prawda podaje, że obrady zakłócali także politycy partii SMER.

Według różnych szacunków w trakcie posiedzenia przed parlamentem demonstrowało od 3 do 5 tysięcy przeciwników umowy.

Kresy.pl / spravy.pravda.sk / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz