Ekshumacja i przeniesienie szczątków gen. Francisco Franco odbędzie się w czwartek 24 października o godzinie 10.30 – podała w poniedziałek gazeta El Pais powołując się na komunikat hiszpańskiego rządu.

Szczątki dyktatora Hiszpanii zostaną zabrane z podmadryckiego mauzoleum Dolina Poległych i przeniesione na cmentarz komunalny w El Pardo-Mingorrubio, gdzie jest pochowana m.in. jego żona. Według El Pais najbardziej prawdopodobne jest przewiezienie szczątków Franco helikopterem, by uniknąć ewentualnych demonstracji frankistów na 50-kilometrowej trasie między Doliną Poległych a El Pardo.

Ceremonia będzie miała charakter prywatny, zaproszeni na nią będą jedynie członkowie rodziny Franco.

Do przeniesienia szczątków gen. Franco dojdzie nieco ponad 2 tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, co jest oceniane jako próba mobilizacji socjalistycznego elektoratu przez rząd Pedro Sancheza.

Wcześniej rząd wstępnie zapowiadał, że do przeniesienia szczątków dojdzie pomiędzy 18 a 25 października.

Spodziewaną ekshumację, której sprzeciwiały się wnuki dyktatora, poprzedziła długotrwała batalia prawna. Ostatecznie „zielone światło” dla przeniesienia szczątków dał we wrześniu br. Sąd Najwyższy Hiszpanii.

Przypomnijmy, że do ekshumacji szczątków caudillo miało dojść w czerwcu br. , lecz wówczas w ostatniej chwili Sąd Najwyższy ją wstrzymał. We wniosku złożonym w Sądzie Najwyższym siedmioro wnuków Franco prosiło o wstrzymanie ekshumacji do czasu finalnego rozstrzygnięcia sporu z rządem. Spadkobiercy Franco chcieli, by został on pochowany w krypcie katedry Almudena w centrum Madrytu, obok swojej córki, ale rząd odmówił, powołując się na trudności w zabezpieczeniu pogrzebu. W rzeczywistości władze obawiały się, że w stolicy kraju powstanie miejsce kultu dyktatora. Proponowanym przez rząd przyszłym miejscem spoczynku szczątków generała jest cmentarz w El Pardo. Sprzeciwia się temu rodzina zmarłego argumentując, że cmentarz nie jest zabezpieczony przed ewentualnymi aktami wandalizmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szczątki Francisco Franco spoczywają obecnie w gigantycznym mauzoleum Valle de los Caidos (Dolina Poległych). Zostało zbudowane w latach 50. około 50 km od Madrytu. Przeniesiono do niego prochy ponad 30 tys. ofiar z obu stron wojny domowej. W kryptach pochowano również szczątki przymusowych budowniczych Doliny Poległych. Obecnie wiele rodzin poległych zwolenników republiki nie chce, aby ich bliscy spoczywali obok generała Franco. Hiszpański parlament przyjął do tej pory dwie uchwały o zabraniu szczątków Franko z mauzoleum – w 2017 i w 2018 roku.

Kresy.pl / El Pais
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz