Hiszpański Sąd Najwyższy zgodził się we wtorek na przeniesienie szczątków gen. Francisco Franco z mauzoleum wojny domowej na cmentarz w podmadryckiej miejscowości Pardo. Decyzji tej sprzeciwia się rodzina dyktatora.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, decyzja Sądu Najwyższego zapadła jednogłośnie. Sąd uznał, że szczątki generała Franco zostaną przeniesione na cmentarz w Pardo pod Madrytem, gdzie jest pochowana m.in. jego żona. O przeniesienie szczątków generała poza mauzoleum wojny domowej Dolina Poległych starał się socjalistyczny rząd premiera Sancheza od lipca 2018 roku.

Przeciwna tej decyzji rodzina gen. Franco uznała, że działania rządu mają na celu zdobycie popularności przed listopadowymi wyborami parlamentarnymi i wynikają z „rewanżyzmu”. Krewni Franco zapowiedzieli odwołanie do Trybunału Konstytucyjnego.  Ostateczną datę ekshumacji ma wyznaczyć rząd.

Przypomnijmy, że do ekshumacji szczątków caudillo miało dojść w czerwcu br. , lecz wówczas w ostatniej chwili Sąd Najwyższy ją wstrzymał. We wniosku złożonym w Sądzie Najwyższym siedmioro wnuków Franco prosiło o wstrzymanie ekshumacji do czasu finalnego rozstrzygnięcia sporu z rządem. Spadkobiercy Franco chcieli, by został on pochowany w krypcie katedry Almudena w centrum Madrytu, obok swojej córki, ale rząd odmówił, powołując się na trudności w zabezpieczeniu pogrzebu. W rzeczywistości władze obawiały się, że w stolicy kraju powstanie miejsce kultu dyktatora. Proponowanym przez rząd przyszłym miejscem spoczynku szczątków generała jest cmentarz w El Pardo. Sprzeciwia się temu rodzina zmarłego argumentując, że cmentarz nie jest zabezpieczony przed ewentualnymi aktami wandalizmu.

Szczątki Francisco Franco spoczywają obecnie w gigantycznym mauzoleum Valle de los Caidos (Dolina Poległych). Zostało zbudowane w latach 50. około 50 km od Madrytu. Przeniesiono do niego prochy ponad 30 tys. ofiar z obu stron wojny domowej. W kryptach pochowano również szczątki przymusowych budowniczych Doliny Poległych. Obecnie wiele rodzin poległych zwolenników republiki nie chce, aby ich bliscy spoczywali obok generała Franco. Hiszpański parlament przyjął do tej pory dwie uchwały o zabraniu szczątków Franko z mauzoleum – w 2017 i w 2018 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: mężczyzna chciał zabić premiera z powodu planów ekshumacji gen. Franco

Kresy.pl / PAP / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz