Według bliskowschodnich źródeł premier Włoch Georgia Meloni miała ogłosił wprowadzenie restrykcji na eksport broni do Izraela.

„Po rozpoczęciu izraelskiej operacji w Strefie Gazy rząd natychmiast zawiesił wydawanie wszystkich nowych licencji na eksport materiałów wojskowych do Izraela. W związku z tym wszystkie umowy podpisane po 7 października nie zostały wykonane. Wszystkie licencje eksportowe wydane przed 7 października zostały przeanalizowane indywidualnie” — powiedziała we wtorek Meloni we włoskim parlamencie, co w środę przytoczyla irańska agencja informacyjna Mehr.

Informację tę podała także syryjska, państowa agencja informacyjna SANA. Włoska premier miała podekreślić, że jej rząd analizuje licencje wydane przed 7 października i podejmuje działania, jeśli istnieje ryzyko, że materiały wojskowe „mogą zostać wykorzystane w obecnym kryzysie”.

Meloni zaznaczyła też, iż „stanowisko Włoch jest bardziej rygorystyczne i restrykcyjne niż te zajmowane przez partnerów we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii”.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października 2023 r. wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody.  Wielu z nich żyje w prowizorycznych warunkach. W regionie brakuje żywności, wody, lekarstw, dachu nad głową, energii elektrycznej. Dochodziło do ataków Izraelczyków na konwoje z pomocą humanitarną oraz Palestyńczyków próbujących ją odebrać.

Palestyńskie struktury medyczne w Strefie Gazy, że od początku wojny zginęły w eksklawie co najmniej, według danych z początku października, 42 409, a niemal 99 153 zostało rannych, podała w środę Al Jazeera. Ofiary to w zdecydowanej większości cywile.  Skorygowana liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1138 osób. Przy czym część zginęła na skutek interwencji izraelskiej armii. Kilkudziesięciu Izraelczyków jest nadal przetrzymywanych przez Hamas.

Kanada w zeszłym miesiącu zawiesiła eksport broni do Izraela. Wielka Brytania jedynie ograniczyła tego rodzaju eksport.

Natomiast bardzo znacząco dostawy broni do Izraela zwiększyły Stany Zjednoczone.

en.mehrnews.com/sana.sy/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz