Weterani Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) domagali się podwyżki swoich świadczeń równej podwyżce płacy minimalnej.

Setki weteranów UCK zebrało się w poniedziałek pod gmachem parlamentu częściowo uznawanej Republiki Kosowa. Wszystko przez projekt ustawy zakładający podniesienie płacy minimalnej bez równoczesnego podwyższenia specjalnej renty przysługującej weteranom walki o niezależność Kosowa od Serbii.

Płaca minimalna, zgodnie z projektem ustawy, ma zostać podwyższona ze 170 d0 264 euro, tymczasem renta kombatancka ma pozostać na tym pierwszym poziomie.

Jak zrelacjonował portal Balkan Insight, dawni bojownicy UCK próbowali siłą wedrzeć się do parlamentu. Powstrzymał ich przed tym kordon miejscowej policji, która jednakże musiała zastosować gaz pieprzowy. Sami protestujący też używali gazu łzawiącego. Co najmniej jeden policjant odniósł obrażenia.

Faton Klinaku, przewodniczący organizacji kombatantów tłumaczył, że zdecydowali się oni na protest, ponieważ rząd chce ich “wykluczyć”. Otrzymali wsparcie od kilku deputowanych opozycyjnej Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), która została niegdyś założona właśnie przez bojowników UCK i przez dwie dekady rządziła regionem. Parlamentarzyści ci wystąpili z przemówieniami do kombatantów.

Głosowanie nad projektem ustawy o płacy minimalnej nie odbyło się z powodu braku kworum w parlamencie. Szefowa grupy parlamentarnej rządzącej partii Vetevendosje (“Samostanowienie”), Mimoza Kusari Lila, podkreśliła, że sytuacja weteranów nie pogorszyła się pod rządami Albina Kurtiego  i powiedziała, że wierzy, iż „w dialogu uda nam się znaleźć rozwiązanie”.

Armia Wyzwolenia Kosowa to dawna zbrojna organizacja separatystyczna, która w 1997 r. rozpoczęła rebelię w należącym do Serbii regionie. Po militarnej agresji NATO przeciw Belgradowi i pod parasolem Sojuszu wywodzący się z UCK działacze dokonali w 2008 r. jednostronnego ogłoszenia niepodległości, która dziś uznawana jest przez część państwa świata w tym USA i większość państw Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przywódcy UCK, w tym były prezydent Republiki Kosowa Hasim Thaci są obecnie oskarżeni przed Specjalną Izbą Sądową ds. Kosowa (KSC) w Hadze o zbrodnie wojenne.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply