Poniedziałkowe orzeczenie Sądu Konstytucyjnego częściowo uznawanej Republiki Kosowa otwarło drogę do kolejnych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek Sąd Konstytucyjny Kosowa orzekł, że powołanie obecnego rządu tej separatystycznej republiki pod przewodnictwem Avdullaha Hotiego odbyło się ze złamaniem artykułu 95 jej konstytucji. Sąd nałożył więc na prezydenta Kosowa zadanie ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych, jak podała agencja informacyjna Reutera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rząd Hotiego powstał na początku czerwca po tym gdy jego Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) zerwała istniejącą od lutego koalicję ze zwycięską w poprzednich wyborach partią Samostanowienie (Vetëvendosje). W kosowskim parlamencie przegłosowano wotum nieufności dla premiera Albina Kurtiego będącego liderem Samostanowienia. Kurti złożył do Sądu Konstytucyjnego skargę na formę jego odwołania uznając ją za sprzeczną z regulacjami formalnymi. W poniedziałek Sąd przyznał mu rację.

Wiosną wielu komentatorów twierdziło, że do rozłamu w koalicji tworzącej rząd Kurtiego doszło na skutek nacisków administracji Donalda Trumpa, która parła do narzucenia jakiejś formy normalizacji relacji między Kosowem a Serbią, która oficjalnie uznaje region za swoją zbuntowaną prowincję. Kurti był zaś nieustępliwy wobec Belgradu i zdarzało mu się krytykować amerykańskich protektorów częściowo uznawanej republiki. Po obaleniu Kurtiego nowy rząd LDK zrealizował szybko wszystkie działania, które władze USA uznały za niezbędne do uzyskania ustępstw Serbii, w tym zniósł bardzo wysokie cła na serbskie towary.

Obalenie rządu Kurtiego i osadzenie na stanowisku premiera Kosowa Hotiego pozwoliło Donaldowi Trumpowi do doprowadzić do podpisania przez tego drugiego oraz prezydenta Serbii Aleksandar Vučicia porozumienia regulującego relacje ekonomiczne między Prisztiną i Belgradem. Trump ogłosił porozumienie podpisane w Białym Domu wielkim osiągnięciem dyplomatycznym mającym stabilizować Bałkany.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz