Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR przeprowadzili działania wspierające po ostrzelaniu serbskich sił zbrojnych na granicy Kosowa.

25 marca w godzinach południowych, w rejonie miejscowości Gornja Trnovica, żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR zaangażowani byli w działania po wymianie ognia na linii granicznej pomiędzy Republiką Serbii i Republiką Kosowa.

We wskazanym rejonie patrol serbskich Sił Zbrojnych został ostrzelany przez nieznanych napastników. Na administracyjnej linii granicznej (ABL – Administrative Boundary Line) doszło do krótkiej wymiany ognia. Sprawcy prowadzili ostrzał z terytorium Kosowa, po czym zbiegli z miejsca zdarzenia.

Po otrzymaniu informacji żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR podjęli natychmiastowe działania. Na miejsce incydentu skierowano patrol polskich żołnierzy realizujących zadania w rejonie odpowiedzialności oraz Siły Szybkiego Reagowania w celu wsparcia Kosowskiej Straży Granicznej, której zadaniem miało być zatrzymanie podejrzanych.

Dzięki szybkiej reakcji żołnierzy polskiego kontyngentu udało się zlokalizować pojazd sprawców, którzy podjęli próbę ucieczki. Polski patrol natychmiast rozpoczął pościg, nawiązując współpracę z Kosowską Strażą Graniczną, która dokonała zatrzymania sprawców.

KFOR (Kosovo Force) to międzynarodowe siły pokojowe NATO rozmieszczone w Kosowie od 1999 roku na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie po zakończeniu konfliktu zbrojnego między Serbią a siłami albańskimi.

Obecnie KFOR liczy około 4 tys. żołnierzy z różnych krajów NATO i państw partnerskich. Polski Kontyngent Wojskowy działający w ramach misji KFOR liczy obecnie do 300 żołnierzy i pracowników cywilnych. Dodatkowo, w Kosowie służy 105 polskich policjantów.

18 marca Kosowo, Albania i Chorwacja podpisały trójstronną deklarację o sojuszu wojskowym, której celem jest wzmocnienie ich interoperacyjności wojskowej.

Wzmocnienie to ma polegać na zacieśnieniu współpracy przedsiębiorstw przemysłu obronnego trzech bałkańskich państw i poprawie interoperacyjności ich sił zbroojnych poprzez wspólną edukację, szkolenia i ćwiczenia albańskich, chorwackich i kosowskich żołnierzy, jak podał portal BNE Intellinews.

Choć sygnatariusze zapisali, iż ich sojusz nie jest wymierzony w żadne inne państwo, wywołał szybką reakcję sąsiada dwóch z trójki stron umowy – Serbii. W oświadczeniu wydanym późnym wieczorem tego samego dnia, w którym została podpisana tirańska deklaracja, serbskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło ją jako „prowokację”. 

Serbskie ministerstwo dyplomacji oświadczyło, że pilnie zwróci się do ministerstw spraw zagranicznych Chorwacji i Albanii o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące podpisania trójstronnej deklaracji. Belgrad stwierdził, że postrzega ją jako krok podważający stabilność regionalną.

Czytaj także: Zrównanie praw – Serbowie z Kosowa wjadą do UE bez wizy

Kresy.pl/wojsko-polskie.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz