UE jako obóz Auschwitz na karykaturze włoskiego rysownika [+FOTO]

Rzymski karykaturzysta Mario Improta na swoim rysunku ukazał Unię Europejską jako obóz Auschwitz, a premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jako więźnia, który ucieka z tego obozu. Według agencji AP rysownik wywołał kontrowersje we Włoszech i za granicą.

Swoją karykaturę Improta opublikował w sobotę po tym, jak okazało się, że wybory w Wielkiej Brytanii zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna premiera Johnsona, wielkiego zwolennika Brexitu, co oznacza, że Wielka Brytania niemal na pewno wkrótce opuści Unię Europejską. Na rysunku widać Johnsona uciekającego przez bramę przypominającą bramę obozu Auschwitz, przy czym zamiast napisu „Arbeit macht frei” widnieje napis „Unia Europejska”.

Agencja AP twierdzi, że porównanie UE do obozu koncentracyjnego wywołało falę krytyki ze strony polityków, rzymskich Żydów a także niektórych użytkowników Twittera. Muzeum Auschwitz napisało po włosku na Twitterze, że słowa „Arbeit macht frei” były cyniczną iluzją dawaną przez SS więźniom obozu i stały się „ikoną ludzkiej nienawiści”, a „haniebne nadużycie” tego symbolu sprawiło ból Muzeum Auschwitz oraz więźniom obozu.

AP twierdzi, że po krytyce Improta stwierdził, że identyfikowanie UE z obozem koncentracyjnym było niewłaściwe i zmodyfikował rysunek zamieniając obóz na muszlę klozetową. Najwyraźniej jednak z krytyką do końca się nie zgadza, ponieważ zamieścił na Twitterze szereg wpisów polemicznych. W jednym z nich napisał, że „liberalizm zapewnia swobodny przepływ towarów i ludzi, ale nie idei; ci, którzy nie popierają mantry większości Europy, nie mają takiego prawa”.

CZYTAJ TAKŻE: Eurobarometr: 47 proc. Polaków uważa, że lepsza przyszłość czeka Polskę poza strukturami UE

Kresy.pl / AP / twitter.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz