W piątek ogłoszono oficjalne wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zwyciężyła w nich Partia Konserwatywna odnosząc największe zwycięstwo od 1987 roku. Wynik wyborów dał premierowi Borisowi Johnsonowi mocny mandat do doprowadzenia Brexitu do końca.

Konserwatyści uzyskali 365 mandatów w 650-osobowej Izbie Gmin, o 47 mandatów więcej niż w wyborach w 2017 roku. Opozycyjna Partia Pracy poniosła klęskę zdobywając jedynie 203 mandaty, co jest najgorszym wynikiem w historii tej partii. W poprzedniej kadencji laburzyści mieli 59 mandatów więcej.

Na trzecim miejscu znalazła się Szkocka Partia Narodowa z 48 mandatami, o 13 więcej niż w poprzednim parlamencie. Liberalni Demokraci stracili jeden mandat i będą mieli 11 posłów. Z kierowania tą partią zrezygnuje Jo Swinson, która nie dostała się do parlamentu. Pozostałe miejsca zajmą przedstawiciele Demokratycznej Partii Unionistycznej (8 mandatów), Sinn Fein (7), Plaid Cymru (4) i Zieloni (1). Partia Brexitu Nigela Farage’a nie zdobyła ani jednego miejsca w Izbie Gmin.

Frekwencja wyborcza wyniosła 67,2 proc. – nieco mniej niż w 2017 roku.

Wynik wyborów to wielkie zwycięstwo Borisa Johnsona, który prowadził kampanię wyborczą pod hasłem dokończenia Brexitu. Agencja Reutera nie ma wątpliwości, że przy takiej przewadze w parlamencie Johnson szybko doprowadzi do ratyfikacji umowy o Brexicie, zgodnie z którą Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 stycznia 2020 roku.

Królowa Elżbieta II już przyjęła Borisa Johnsona i powierzyła mu misję tworzenia nowego rządu. Brytyjski premier wezwał do „leczenia” podziałów, które pojawiły się w brytyjskim społeczeństwie w wyniku niekończących się sporów o Brexit. „Wiem, że po pięciu tygodniach kampanii, kraj ten zasługuje na przerwę od sprzeczek, przerwę od polityki i stałą przerwę od mówienia o Brexicie” – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: w razie Brexitu, Szkocja i Irlandia Płn. powinny móc zdecydować o swojej przyszłości – sondaż

Kresy.pl / rp.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz