Majątek wart 820 milionów dolarów ponownie jest do dyspozycji Rinata Achmetowa.

Sąd okręgowy w Nikozji podjął postanowienie o „odmrożeniu” aktywów grupy System Capital Management (SCM) należącej do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Aktywa te zostały „zamrożone” w grudniu 2017 roku na wniosek firmy Raga Establishment należącej do byłego ukraińskiego bankiera Denysa Horbunenki. – podała agencja Interfax-Ukraina.

Raga Establishment pozwała firmę Achmetowa SCM Financial Overseas Limited a także dziewięć innych podmiotów w związku z rzekomym nieotrzymaniem pełnej zapłaty za sprzedaż ukraińskiej firmy telekomunikacyjnej Ukrtelecom. Wartość zamrożonych aktywów wynosiła 820 mln dolarów, co było więcej niż dziesiątą częścią majątku Achmetowa, uznawanego za najbogatszego Ukraińca.

Jak oświadczył dyrektor ds. kontaktów z zagranicą i inwestorami SCM, zniesiono wszystkie ograniczenia w dysponowaniu aktywami, które były wprowadzone w grudniu. „W swojej decyzji sąd zauważył, że w grudniu 2017 r. firma Raga nielegalnie uzyskała nakaz sądowy, dla którego nie było rzeczywistych podstaw. To wyraźnie pokazuje zachowanie Ragi w sporze i prawdziwą naturę jej pozwów przeciwko grupie SCM na Cyprze” – napisał dyrektor.

SCM podnosiła w sądach, że Raga Establishment nie wypełniła warunków umowy prywatyzacyjnej Ukrtelecomu, w związku z czym umowa przestała obowiązywać.

Według szacunków ukraińskiego pisma „Nowoje Wriemia” z października 2017 roku Rinat Achmetow jest najbogatszym Ukraińcem z majątkiem o wartości 6,9 mld dolarów. W ubiegłym roku miał wzbogacić się o 2,8 mld dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko już miliarderem – reszta oligarchów również bardzo się wzbogaciła

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply