Cypr i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały we wtorek pierwszą umowę o współpracy wojskowej – poinformował Defense News. Cypr stara się zacieśnić stosunki z pobliskimi krajami na Bliskim Wschodzie.

Jak poinformował portal Defense News, Cypr i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały we wtorek umowę o współpracy wojskowej.

Cypr miał już podpisane umowy wojskowe z Egiptem, Izraelem i Jordanią, a jego siły zbrojne prowadzą ćwiczenia szkoleniowe z siłami tych krajów. Kraj podpisał również umowę o pomocy w szkoleniu armii libańskiej.

Zobacz też: Izrael podpisał porozumienie pokojowe z Bahrajnem i ZEA [+VIDEO]

Ministerstwo Obrony Cypru oświadczyło, że umowa z ZEA przewiduje wspólne manewry wojskowe, programy szkoleniowe i konsultacje w sprawie rozszerzenia współpracy operacyjnej.

Minister obrony Charalambos Petrides podpisał porozumienie podczas telekonferencji i zgodził się spotkać ze swoim odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich po spełnieniu warunków związanych z pandemią koronawirusa, podało ministerstwo w oświadczeniu. Petrides uznał porozumienie za początek długich, silnych i strategicznych stosunków między ministerstwami obrony i siłami zbrojnymi obu krajów.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uczestniczyły w listopadzie w dużych morskich i powietrznych ćwiczeniach wojskowych u wybrzeży Egiptu. W ćwiczeniach uczestniczył również personel francuski, grecki, egipski i cypryjski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że w dniach 17–19 listopada izraelskie samoloty bojowe F-35 odbyły trzydniowe wspólne ćwiczenia z siłami zbrojnymi Republiki Cypryjskiej w Limassol i Pafos na Cyprze

Było to ważne wydarzenie dla cypryjskiej armii, ponieważ miała ona okazję do przetestowania swojego systemu przeciwlotniczego z jednym z najlepszych dostępnych samolotów bojowych.

Izrael rozmieścił swoje myśliwce F-15, F-16 i F-35, które zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń nie lądowały, a jedynie przeprowadzały wirtualny atak na cele ze średnich i dużych wysokości. Ministerstwo obrony Cypru podało, że ćwiczenie zostało przeprowadzone pod kryptonimem „ONISILOS-GIDEON”.

„Ćwiczenia, które mają być przeprowadzone, są częścią uzgodnionego programu dwustronnej współpracy obronnej z Izraelem i są uważane za wynik bliższej współpracy między dwoma sąsiadami w dziedzinie energii i bezpieczeństwa” – przekazało ministerstwo w komunikacie przed manewrami.

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz