Putin wskazuje Zjednoczone Emiraty Arabskie jako możliwe miejsce spotkania z Trumpem

Prezydent Rosji Władimir Putin, po spotkaniu z przywódcą ZEA w Moskwie, uznał ten kraj za odpowiednie miejsce do zorganizowania potencjalnego szczytu rosyjsko-amerykańskiego. Odniósł się także do możliwości rozmów z Wołodymyrem Zełenskim.

Podczas spotkania, które odbyło się w moskiewskim Kremlu, prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być odpowiednim miejscem do przeprowadzenia szczytu z udziałem przywódców Rosji i Stanów Zjednoczonych.

„Mamy wielu przyjaciół, którzy są gotowi pomóc nam w organizacji takiego wydarzenia. Jednym z moich przyjaciół jest prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – stwierdził Putin. „Myślę, że podejmiemy decyzję, ale to byłoby jedno z odpowiednich, całkiem odpowiednich miejsc”.

Wypowiedź ta padła w kontekście trwających napięć między Moskwą a Waszyngtonem, w tym planowanych przez USA sankcji wobec krajów utrzymujących relacje gospodarcze z Rosją. Rosyjski przywódca nie podał jednak konkretnej daty możliwego spotkania z władzami Stanów Zjednoczonych, ani nie wskazał, czy trwają jakiekolwiek formalne przygotowania w tym kierunku.

Putin odniósł się także do kwestii ewentualnego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zaznaczył, że nie wyklucza takiej możliwości, choć obecnie nie widzi realnych szans na jej realizację.

„Już wiele razy mówiłem, że generalnie nie mam nic przeciwko temu – jest to możliwe” – powiedział prezydent Rosji.

Jednocześnie zaznaczył, że do takiego spotkania muszą najpierw zostać stworzone odpowiednie warunki. „Ale pewne warunki muszą zostać stworzone. Niestety, nadal jesteśmy daleko od ich zaistnienia” – dodał.

W środę Biały Dom oświadczył, że prezydent USA Donald Trump może spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem już w przyszłym tygodniu. O osiągnięciu porozumienia w sprawie organizacji spotkania poinformował następnego dnia doradca Kremla Jurij Uszakow. Podkreślił, że miejsce szczytu zostało już wybrane, jednak oficjalne ogłoszenie tej informacji nastąpi w późniejszym terminie.

Zgodnie z wypowiedzią Uszakowa, obie strony rozpoczęły szczegółowe przygotowania do zaplanowanego wydarzenia, przy współpracy z amerykańskimi partnerami. Jak zaznaczył, przyszły tydzień będzie przełomowy w kontekście organizacji spotkania przywódców, choć obecnie trudno określić, ile dokładnie dni potrwają przygotowania.

Trump rozważa także zorganizowanie trójstronnego spotkania z udziałem obu prezydentów po rozmowach dwustronnych z Putinem, jednak strona rosyjska pozostawiła tę propozycję „całkowicie bez komentarza”.

Kresy.pl/TASS

Tagi: , , ,
forma płatności