Izraelskie F-35 ćwiczyły na Cyprze

Izraelskie samoloty bojowe F-35 w dniach 17–19 listopada odbyły trzydniowe wspólne ćwiczenia z siłami zbrojnymi Republiki Cypryjskiej w Limassol i Pafos na Cyprze – poinformował portal Protothema.

Jak poinformował portal Protothema w dniach 17–19 listopada izraelskie samoloty bojowe F-35 odbyły trzydniowe wspólne ćwiczenia z siłami zbrojnymi Republiki Cypryjskiej w Limassol i Pafos na Cyprze

Było to ważne wydarzenie dla cypryjskiej armii, ponieważ miała ona okazję do przetestowania swojego systemu przeciwlotniczego z jednym z najlepszych dostępnych samolotów bojowych.

Zobacz też: Izrael przeprowadził naloty na terytorium Syrii [+VIDEO]

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Izrael rozmieścił swoje myśliwce F-15, F-16 i F-35, które zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń nie lądowały, a jedynie przeprowadzały wirtualny atak na cele ze średnich i dużych wysokości.

Ministerstwo obrony Cypru podało, że ćwiczenie zostało przeprowadzone pod kryptonimem „ONISILOS-GIDEON”.

„Ćwiczenia, które mają być przeprowadzone, są częścią uzgodnionego programu dwustronnej współpracy obronnej z Izraelem i są uważane za wynik bliższej współpracy między dwoma sąsiadami w dziedzinie energii i bezpieczeństwa” – przekazało ministerstwo w komunikacie przed manewrami.

Zobacz też: Minister energii Izraela: Mimo sprzeciwu Izreala, USA może sprzedać F-35 do Kataru

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy na naszym portalu, siły powietrzne Izraela odebrały w środę (11 listopada) doświadczalny egzemplarz samolotu myśliwskiego Lockheed Martin F-35 I Adir. Jest to piętnasty egzemplarz samolotu F-35 I. Został zbudowany w zakładach firmy Lockheed w Fort Worth w Teksasie. Myśliwiec był wcześniej wykorzystywany w czasie wstępnych testów, prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego nosi jeszcze na kadłubie oznaczenia kalibracyjne.

Samolot wszedł na wyposażenie centrum testowego sił powietrznych (MANAT), które znajduje się na terenie bazy Tel-Nof. Centrum ma na celu testowanie nowego uzbrojenia, awioniki oraz pakietów modyfikacyjnych i modernizacyjnych, które są wdrażane w samolotach użytkowanych przez izraelskie siły powietrzne. Centrum będzie prowadziło testy związane z systemami komunikacyjnymi, zakłócania elektronicznego oraz izraelskim uzbrojeniem, które mają otrzymać F-35 I.

F-35 I będą mogły być modyfikowane w dużym stopniu, mimo że Lockheed Martin nie udostępnił izraelskim siłom powietrznym wszystkich kodów komputerowych.

Zobacz też: Izraelskie media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Kresy.pl/Protothema

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz