Minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow wydał polecenie postawienia w stan gotowości 350 żołnierzy na wypadek konieczności uszczelnienia granicy.

W wyniku decyzji i działań władz Turcji, które stymulują przepływ nielegalnych migrantów, zaczynają się oni gromadzić przy granicy z Unią Europejska. Turcja posiada lądową granicę  w Europie tylko z Grecją i Bułgarią. Na tej pierwszej już doszło do prób przedarcia się przez tłum migrantów. Władze Bułgarii przygotowują się na podobną ewentualność. Minister spraw wewnętrznych Bułgarii Mładen Marinow wystąpił do swojego kolegi nadzorującego wojsko o przygotowanie wsparcia dla uszczelnienia granicy.

Jak podała w sobotę bułgarska agencja informacyjna Novinite minister obrony Karakaczanow wydał polecenie postawienia w stan gotowości 300 żołnierzy piechoty oraz 50 żołnierzy sił specjalnych. Mają być oni przygotowani do natychmiastowego przerzucenia na granicę z Turcją.

Sam Karakaczanow przeprowadził za pomocą śmigłowca inspekcję granicy w razie konieczności zatrzymując się i sprawdzając ewentualne miejsca dyslokacji postawionego w stan gotowości oddziału. Minister obrony stworzył grupę roboczą, która ma zająć się przygotowaniem granicy na ewentualny zwiększony nacisk nielegalnych migrantów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Partia Karakaczonowa, nacjonalistyczna Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO-BND) zdecydowanie skrytykowała działania władz Turcji. W oświadczeniu tej partii określono wzmożony przepływ migrantów jako „prowokację Erdogana”. „Rozpoczęte już procesy przemieszczania migrantów do Europy to fakt o którym obwieściły już światowe agencje [informacyjne] i który promuje Ankara” – zauważają bułgarscy narodowcy, którzy zadeklarowali – „Jedyne kryterium: ani jeden  migrant nie zostanie wpuszczony. Bułgaria nie jest i nie powinna stać się obozem dla uchodźców i płacić za cudzoziemskie błędy geopolityczne”.

novinite.bg/vmro.bg/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz