Prezdyent USA po raz kolejny dał do zrozumienia, że odmowa rozmów o statusie Grenlandii przez rząd Danii została wyrażona w sposób niewłaściwy.

Po tym gdy rząd Danii zdecydowanie odmówil podejmowania jakichkolwiek rozmów w temacie zaproponowanego przez Donalda Trumpa zakupu Grenlandii przez USA, prezydent Stanów Zjednoczonych odwołał swoją wizytę w tym kraju, która miała odbyć się na początku września. W czasie środowej rozmowy z dziennikarzami w Białym Domu, Trump uznał sposób odmowy podjęcia negocjacji przez premier Danii Mette Frederiksen za obraźliwy dla niego i dla Stanów Zjednoczonych.

“Pomyślałem, że wypowiedź premier [Danii]… była niegrzeczna. Pomyślałem, że to jest nieodpowiednia wypowiedź. Wszystko co musiała powiedzieć to >>Nie, nie jesteśmy zainteresowani<<” – słowa Trumpa cytuje agencja informacyjna Reuters – “Ona nie mówi do mnie. Ona mówi do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie mówi się do Stanów Zjednoczonych w ten sposób, przynajmniej za moich czasów”. Jak powiedział “Stanom Zjednoczonym musi być okazany respekt”.

Tymczasem propozycję amerykańskiego przywódcy nadal komentują duńscy politycy. Premier Frederiksen stwierdziła, że przyjęła ją z “ubolewaniem i zaskoczeniem”. Przytoczyła też stanowisko premiera Grenlandii, która posiada autonomię w ramach Danii, który stanowczo wykluczył zgodę na przejście we władanie Waszyngtonu. “Oczywiście zgadzam się z nim” – powiedziała duńska premier.

Ostrzej wypowiadali się na temat zachowania prezydenta USA duńscy politycy spoza rządu. “Czyli odwołał wizytę do Danii bo nie było tu zainteresowania dyskusją nad sprzedażą Grenlandii. To jakiś żart? Głęboko obraźliwe dla narodu Grenlandii i Danii” – oceniła była duńska premier Helle Thorning Schmidt.

“Totalny chaos z Donaldem Tumpem” – napisał były minister spraw zagranicznych Danii, Kristian Jensen, który podkreślił – “Każdy powinien wiedzieć, że Grenlandia nie jest na sprzedaż”. Soren Espersen z Duńskiej Partii Ludowej nazwał decyzję Trumpa o odwołaniu wizytą “szokującą”. A szef Duńskiej Partii Socjal-liberalnej określił go mianem “nieprzewidywalnego człowieka”.

reuters.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. NORD
    NORD :

    ” Trump “-us ty sie nie martw, przyjezdzaj do zarzadzajacych Polska, oni ci sprzedadza co zechcesz i jeszcze doplaca; jedna tylko rada(bardzo wazna rada)- gdy bedziesz z nimi gadal usiadz na twardym fotelu lub krzesle(jak wolisz) i mocno sie do niego przycisnij by nic i nikt nie mogl ci sie wsliznac do …(nie bede mowil do czego) bo oni sa tacy slizcy i lubia sie wslizgiwac do …(nie bede mowil do czego)