Dania kończy z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego

Władze Danii zdecydowały o zakończeniu poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym do 2050 roku. Jest to konsekwencja przyjętej przez ten kraj polityki klimatycznej.

Jak podaje agencja Reutera, socjaldemokratyczny rząd Danii uzgodnił w czwartek z większością parlamentarną zakończenie wszelkich poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym do 2050 roku. Dania anuluje także ostatnią rundę koncesyjną.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Reuters wiąże podjętą decyzję z „ambitnymi” celami klimatycznymi przyjętymi przez Danię w zeszłym roku. Zakładają one zmniejszenie emisji o 70% do 2030 roku i neutralność klimatyczną w 2050 roku.

Porozumienie osiągnięte w czwartek anuluje zaplanowaną ósmą rundę koncesyjną i wszelkie przyszłe przetargi, a jednocześnie uczyni rok 2050 ostatnim rokiem wydobywania paliw kopalnych przez Danię na Morzu Północnym.

Po brexicie Dania stała się największym producentem ropy i gazu w Unii Europejskiej. Szacuje się, że kraj ten wyprodukuje w tym roku 83 tys. baryłek ropy naftowej i 21 tys. baryłek ekwiwalentu ropy.

„Kończymy teraz erę paliw kopalnych” – oświadczył duński minister klimatu Dan Joergensen. W rozmowie z agencją Bloomberg Joergensen wyraził nadzieję, że decyzja ta „zainspiruje innych” na świecie. „Jesteśmy pierwszym krajem ze znaczącą produkcją, który zrobił taki krok. Chodzi o to, że inni spojrzą na nas i powiedzą: jeśli Dania może to zrobić, my też” – uważa minister.

Warunki dla firm naftowo-gazowych działających obecnie na wodach duńskich pozostaną niezmienione do czasu zakończenia produkcji w 2050 roku. Według Bloomberga ministerstwo energii szacuje, że decyzja ta będzie kosztować Danię około 13 miliardów koron (2,1 miliarda dolarów).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Władze Danii zgodziły się na budowę gazociągu do Polski

Kresy.pl / reuters.com / bloomberg.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz