Ukraińscy pracownicy sezonowi, którzy 21 lipca przylecieli do Estonii specjalnym czarterem, 46 razy naruszyli zasady samoizolacji – wykazała wspólna kontrola estońskiego Departamentu Zdrowia oraz Departamentu Policji i Straży Granicznej.

Jak podaje portal ERR, warunkiem wjazdu Ukraińców do Estonii był obowiązek zorganizowania przez pracodawcę ich samoizolacji. Kontrola wykazała jednak, że aż 46 razy w różnej formie złamali oni wyznaczone zasady. Kontrolerzy mają podstawy do podejrzeń, że 17 Ukraińców wykonywało pracę pomimo samoizolacji.

„Jest to nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ może spowodować poważne szkody dla firm i całego narodu, jeśli zaczniemy ponownie nakładać ograniczenia. Covid-19 znowu podnosi głowę i musimy zrobić wszystko, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Dlatego łamiących zasady samoizolacji należy pociągnąć do odpowiedzialności” – powiedział minister spraw wewnętrznych Estonii Mart Helme.

Ukraińcy łamiący estońskie regulacje mogą zostać ukarani grzywną do 9,6 tys. euro lub zostać wydaleni z kraju. Ich pracodawcy mogą dostać grzywnę w wysokości do 32 tys. euro. Za rozprzestrzenianie chorób zakaźnych można być też pociągniętym do odpowiedzialności karnej. „Państwo nie powinno tolerować takich naruszeń i nieodpowiedzialnego zachowania” – uważa Helme. „Spodziewam się, że w tym przypadku Departament Zdrowia będzie działał ostro” – dodawał minister.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 170 ukraińskich pracowników, którzy przybyli 21 lipca do Estonii specjalnym lotem wyczarterowanym przez izbę handlowo-rolniczą, zostało przebadanych na lotnisku w Tallinie na obecność koronawirusa. Trzech z nich okazało się zarażonych. Ukraińców skierowano na 14-dniową kwarantannę, po której mieli przejść kolejny test. Za przeprowadzenie testów są odpowiedzialni są pracodawcy, którzy zaprosili pracowników. Pokrywają oni 100 proc. kosztów testów.

Przypomnijmy, że w upublicznionej ostatnio rozmowie z rosyjskimi pranksterami prezydent Duda przypuszczał, że źródłem zachorowań na COVID-19 w Polsce mogą być przybysze z Ukrainy.

Kresy.pl / ERR
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz