Oddziały syryjskiej armii rządowej zajęły w sobotę bazę lotniczą Abu Duhur w prowincji Idlib. Tym samym przedzieliły na dwie części tereny zajmowane przez zbrojne ugrupowania islamistyczne.

W 2015 roku prowincja Idlib w zachodniej części Syrii została niemal w całości zajęta przez antyrządowe ugrupowania zbrojne, z których najsilniejszym był syryjski odłam Al-Kaidy – Dżabhat an-Nusra. Do schyłku zeszłego roku Idlib pozostawało ostatnią prowincją Syrii opanowaną przez arabskie ugrupowania zbrojne. Jednak w połowie grudnia Syryjska Armia Arabska podjęła wraz ze swoimi sprzymierzeńcami ofensywę mającą na celu odbicie prowincji z rąk salafitów.

Ofensywa sił rządowych była prowadzona z dwóch kierunków – północnego i południowego, a punktem kontaktu i zwieńczeniem operacji miało być zajęcie bazy lotniczej Abu Duhur. Po tygodniach ofensywy baza została zdobyta 20 stycznia. W kolejnych dniach oddziały rządowe przeprowadziły ataki na szereg pozycji przeciwnika mających za zadanie poszerzenie i zabezpieczenie „korytarza”, który podzielił obszar prowincji Idlib kontrolowany przez ugrupowania salafickie na dwie części. W dniach 21-23 stycznia armia zdobyła miejscowości Istablat, Al-Hajsa, Surudż, Dżafr, Al-Kifa, Astanę, Asz-Szarifiję, na przedmieściach miasta Al Abu Duhur. Walki o same miasto trwały 23 stycznia przez kilka godzin. Przeciwnikiem żołnierzy były tam oddziały Hajat Tahrir asz-Szam, czyli dawnego Dżabhat an-Nusra.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według środowych informacji portalu Al Masdar News syryjskie dowództwo postanowiło wstrzymać ofensywę w prowincji Idlib osiągnąwszy jej pierwszy strategiczny cel. Ma to najpewniej związek z rychłym rozpoczęciem Kongresu Dialogu Narodowego w rosyjskim Soczi, na którym spotkać się mają przedstawiciele władz Syrii i części środowisk opozycyjnych. W związku z tym elitarne „Siły Tygrysa” miały zostać przerzucone na inną „oś działania”. Oddziały 3 dywizji Syryjskiej Armii Arabskiej zostały zaś dyslokowane do ochrony wschodniego frontu „korytarza” za którym znaleźli się bojownicy ISIS. Ci ostatni wykorzystali ofensywę sił rządowych przeciw koalicji skupionej wokół Tahrir asz-Szam, by także zająć część terenów okupowanych do tej pory przez konkurencyjnych dżihadystów.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz