Tak zwane „Państwo Islamskie” czyni desperackie wysiłki by utrzymać jakiekolwiek pozycje w Syrii. Próbuje to robić kosztem innych zbrojnych ugrupowań antyrządowych.

Latem zeszłego roku tak zwane „Państwo Islamskiego” utraciło prowincję Rakka na na rzecz oddziałów kurdyjskich (YPG). Zmasowana ofensywa syryjskiej armii rządowej wyparła jego bojowników z południowej części tej prowincji a następnie rozbiła ostatni terytorialny bastion ISIS we wschodniej prowincji Dajr az-Zaur. Od tego czasu resztki oddziałów „Państwa Islamskiego” operują przy granicy z Irakiem, na Pustyni Syryjskiej oraz w środkowej części kraju w pustynnej części prowincji Hama. Właśnie w tym ostatnim regionie dżihadyści ruszyli do desperackiego ataku.

Jak informuje portal Al Masdar News, szczegółowo relacjonujący syryjski konflikt, oddziały ISIS z prowincji Hama uderzyły w nocy z poniedziałku na wtorek na północ wdzierając się do ostatniej enklawy innej organizacji dżihadystycznej – Tahrir asz-Szam w południowej części prowincji Aleppo. Według portalu ISIS zdołało tam zająć następujące miejscowości: Kasr Ibn Wardan, Al-Ablah, Dżubb al-Safa, Kalaat al-Hawajis, Abb Kana, Al-Aklah, Tal al-Halawa, Ad-Dalala, Dżubb Othman, Tal al-Ruman, Al-Dżaduajat, Azizija i Al-Tarfawi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tahrir az-Szam to nowa nazwa dla organizacji Dżabhat an-Nusra, dawnego syryjskiego odłamu Al-Kaidy. Kontroluje ona znaczną część terenu sąsiedniej prowincji Idlib. Prowincja ta stała się jednak celem zmasowanej ofensywy sił rządowych, które chcę ostatecznie zlikwidować ostatni wielki bastion terytorialne islamistycznych ugrupowań zbrojnych. Najwyraźniej korzystając z przygwożdżenia innych dżihadystów, ISIS próbuje sobie wykroić terytorium w środkowej Syrii.

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz