Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała we wtorek, że wyśle swoich inspektorów do Dumy we wschodniej Gucie, gdzie miało dojść do ataku chemicznego na szpital.

Zapowiedź wysłania komisji nastąpiła po tym, jak władze w Damaszku, oskarżone przez USA o dokonanie ataku, zaprosiły Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej do sprawdzenia miejsca rzekomego użycia zakazanej broni. – podaje agencja AFP.

„Syria jest gotowa do dostarczenie wszelkiej niezbędnej pomocy dla misji [OPCW]” – oświadczyły syryjskie władze. Kilka godzin później OPCW poinformowała, że „wkrótce” do Syrii wyjedzie komisja, której celem będzie ustalenie, co stało się w Dumie.

Jednocześnie, jak podaje agencja AFP, syryjska armia przygotowuje się do ataku, którym groziły Stany Zjednoczone. „O północy dowództwo armii postawiło wszystkie jednostki w stan gotowości, włącznie z lotniskami i bazami, na okres 72 godzin.” – podało Syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka. Informacje te potwierdziło źródło AFP w syryjskiej armii.

W niedzielę Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjski rząd o przeprowadzenie ataku chemicznego w sobotę wieczorem na szpital w Dumie we Wschodniej Ghucie. Damaszek zdecydowanie odrzucił takie oskarżenia. SAMS uważa, że bomba chlorowa uderzyła w miejscowy szpital, zabijając sześć osób. W kolejnym ataku na pobliski budynek mieszkalny śmierć miało ponieść 35 osób. Jak pisze AFP, miasto jest odcięte od świata i nie ma możliwości zweryfikowania tych doniesień.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Amerykanie wkrótce odpowiedzą „siłowo” na domniemane użycie broni chemicznej przez syryjskie siły rządowe. Rozmawiał także ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem – obaj prezydenci byli zgodni, że wydarzenia w Syrii wymagają „zdecydowanej odpowiedzi”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Syria krytykuje Zachód za prowadzenie „kampanii kłamstw” ws. ataku w Chan Szajchun

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz