Władze w Damaszku odrzucają niedawne stanowisko USA i ich europejskich sojuszników w ramach NATO, w którym obwiniono Syrię za ubiegłoroczny atak chemiczny w Chan Szajchun. „Kolonialne państwa zachodnie prowadzą kampanię kłamstw”.

W środę, w rocznicę ataku chemicznego w Chan Szajchun w Syrii, przedstawiono oświadczenie, podpisane przez szefów dyplomacji USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Napisano w nim, że wymienione kraje zobowiązały się sprawić, by winne tej zbrodni siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada „zapłaciły rachunek”.

– Odpowiedzialni za atak będą musieli zdać z tego sprawę. (…) Cierpienia zadane narodowi syryjskiemu przez reżim Asada i jego popleczników są potworne – czytamy w dokumencie. Ponadto, sygnatariusze apelu oskarżyli Rosję o to, że zezwoliła swoim syryjskim sojusznikom na użycie broni chemicznej.

Przeczytaj: OPCW potwierdziła, że do ataku na Chan Szajchun użyto broni chemicznej

Czytaj także: Asad: Atak chemiczny był 100-procentową fabrykacją Zachodu

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czwartek syryjska agencja SANA, powołując się na źródło w MSZ Syrii podała, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy faktycznie utrudniały bezstronne i obiektywne dochodzenie w sprawie zarzutów o możliwość użycia broni chemicznej.

– Takie śledztwo ukazałoby ich kłamstwa, manipulacje i zaangażowanie, obok ugrupowań terrorystycznych, w użycie tej broni, by oskarżyć syryjskie państwo – twierdzi źródło. Komentując oświadczenie USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, powiedziało, że jest ono „kontynuacją kampanii wprowadzania w błąd i kłamstw, [trwającej] od początku agresji”. Zdaniem źródła w syryjski MSZ, to wymienione kraje są głównymi sponsorami wojny w Syrii, ponieważ dostarczają antyrządowym bojówkarzom wszelkiego typu wsparcie, w tym na poziomie politycznym, wojskowym, finansowym i logistycznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja SANA, powołując się na swoje źródło pisze też o skonfiskowaniu substancji chemicznych, ukrytych w kryjówkach bojówkarzy we Wschodniej Ghucie. Ma to pokazywać, że celem „histerycznej kampanii” prowadzonej przez „wrogie kraje” było ochranianie bojówkarzy i ukrycie ich uczestnictwa w działalności terrorystycznej.

Czytaj także: Czołowy fizyk i profesor MIT: Nie ma dowodów na odpowiedzialność Asada za atak chemiczny w Chan Szejkun [+VIDEO]

Przypomnijmy, że 4. kwietnia br. w wyniku bombardowania Chan Szajchun, miasta w północnej Syrii, opanowanego przez antyasadowskich rebeliantów zginęło, według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, co najmniej 87 ludzi a setki zostało rannych. Prezydent Donald Trump natychmiast nazwał atak „haniebną akcją reżimu Baszszara al-Asada” i wydał rozkaz odwetowego zbombardowania syryjskiej bazy lotniczej Szajrat.

PressTV / SANA / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz