Sąd rejonowy w Jerozolimie orzekł, że izraelski wymiar sprawiedliwości może rozstrzygać o odszkodowaniach od palestyńskich struktur politycznych.

Sąd rejonowy w Jerozolimie uznał w poniedziałek, że właśnie przed izraelskim wymiarem sprawiedliwości można dochodzić odszkodowań za ataki terrorystyczne zorganizowane przez Palestyńczyków od władz Autonomii Palestyńskiej i Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Sąd uznał, że struktury te, uznawane przez część krajów świata za palestyńskie struktury państwowe, ponoszą odpowiedzialność za 17 zamachów w okresie tak zwanej drugiej Intifady.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Druga Intifada wybuchła w 2000 po prowokacji ówczesnego premiera Izraela w Jerozolimie i zabiciu palestyńskiego nastolatka przez izraelskiego snajpera. Palestyńskie powstanie trwało przez cztery lata i w jego trakcie doszło między innymi do około 130 ataków na cele cywilne. W poniedziałek izraelski sąd całkowicie zaprzeczył ludowemu charakterowi drugiej Intifady, która trwała do 2004 r., lecz uznał ją po prostu za ciąg zamachów terrorystycznych.

Co ważniejsze, izraelski sąd uznał Organizację Wyzwolenia Palestyny oraz Palestyńskie Władze Narodowe na Zachodnim Brzegu Jordanu za struktury niepaństwowe, które mogą być pozywane przed sąd w sprawie rekompensat. Sąd odwołał się przy tym do innego wyroku z 2014 r., w którym izraelski wymiar sprawiedliwości zobowiązał Palestyńskie Władze Narodowe do pokrycia 40% wartość odszkodowania zasądzonego rodzinom trzech zastrzelonych na autostradzie Izraelczyków.

Państwowość Palestyny została proklamowana w 1988 r. przez Organizację Wyzwolenie Palestyny, która już wcześniej posiadała uznanie prawno-międzynarodowe jako reprezentant narodu palestyńskiego. Deklaracja jest uznawana przez ONZ, ale jednocześnie Organizacja nie uznaje suwerenności Palestyny na żadnym terytorium. W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało Palestynę za państwo-obserwatora w Organizacji.

Czytaj także: Ławrow krytykuje plan Trumpa-Kushnera w sprawie Palestyny

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz