Izrael wycofał swoich negocjatorów z Kataru, który wraz z Egiptem i Stanami Zjednoczonymi pośredniczy w negocjacjach między Tel Awiwem a Hamasem.

„W następstwie impasu w negocjacjach i na polecenie premiera Benjamina Netanjahu szef Mossadu David Barnea nakazał swojemu zespołowi w [stolicy Kataru] Dosza powrót do Izraela” – podało biuro Netanjahu w sobotnim oświadczeniu, przytoczonym przez Al Jazeera. Podkreśla ona, że delegację negocjatorów stanowili Izraelczycy delegowani przez służbę specjalną – Mosad.

W oświadczeniu oskarżono Hamas o niewypełnienie swojej części porozumienia w sprawie przedłużenia rozejmu w Gazie. W oświadczeniu podano, że porozumienie obejmowało uwolnienie wszystkich kobiet i dzieci przetrzymywanych w Gazie zgodnie z listą przekazaną Hamasowi. Kilka godzin później Hamas oświadczył, że nie będzie dalszej wymiany więźniów z Izraelem do czasu zakończenia wojny w Gazie. „Nasze oficjalne stanowisko jest takie, że do zakończenia wojny nie będzie dalszej wymiany więźniów” – powiedział Al Jazeerze zastępca szefa ugrupowania Salih al-Aruri.

„Izraelscy więźniowie nie zostaną zwolnieni, dopóki nasi [palestyńscy] więźniowie nie zostaną wyzwoleni i kiedy zawieszenie broni nie wejdzie w życie”. Sugeruje to, że Hamas domaga się już bardziej długofalowego rozejmu, zamiast ciągłego przedłużania go jeden lub kilka dni.

„Ci [więźniowie], którzy nam zostali, to [izraelscy] żołnierze i cywile służący w armii” – dodał al-Aruti – „Izraelski okupant upiera się, że nadal przetrzymujemy kobiety i dzieci, ale już je wszystkie wypuściliśmy”. Przedstawiciel Hamasu powiedział, że grupa jest gotowa wymienić „ciała zmarłych Izraelczyków w zamian za naszych własnych męczenników, ale potrzebujemy czasu na ekshumację tych ciał”.

Ali Haszim z Al Jazeery powiedział: „Biorąc pod uwagę fakt, że żądania się obecnie zmieniają, Izraelczycy żądają, aby Hamas uwolnił kobiety-żołnierzy”. „Dla Hamasu ma to inną cenę” – powiedział, odnosząc się do poprzedniego porozumienia dotyczącego uwolnienia trzech palestyńskich więźniów za każdego jeńca przetrzymywanego w Gazie na mocy tygodniowego rozejmu, który zakończył się wczesnym rankiem w piątek. „Główną kwestią jest także to, że Hamas od początku oferował wszystko za wszystkich – izraelskich jeńców za wszystkich palestyńskich więźniów w Izraelu.” – powiedział dziennikarz Al Jazeery.

Tymczasowy rozejm między Izraelem a Hamasem upadł, gdy mediatorom nie udało się go przedłużyć. W wyniku tymczasowego zawieszenia broni uwolniono 80 izraelskich jeńców w zamian za 240 więźniów palestyńskich.

Czytaj także: Członkowie pułku “Azow” za Medwedczuk. Rosjanie i Ukraińcy wymienili jeńców

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply