Elitarne oddziały armii syryjskiej, tak zwane Siły Tygrysa, zostały przerzucone ze wschodniej prowincji Dajr az-Zaur do prowincji Aleppo. Najpewniej wezmą udział w kolejnej wielkiej ofensywie.

Jak informuje portal Al Masdar News, grupa dywizyjna Sił Tygrysa została przerzucona z prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie kraju w rejon miejscowości Chanasir w południowej części prowincji Aleppo. Ruch tych elitarnych oddziałów wskazuje na nową strategię władz Syrii.

Siły Tygrysa odegrały główną rolę we wrześniowej odsieczy dla położonego na wschodzie kraju miasta Dajr az-Zaur. W ciągu trzech miesięcy w praktyce zlikwidowały one, wraz z innymi oddziałami Syryjskiej Armii Arabskiej i sprzymierzeńców, Państwo Islamskie. ISIS nie jest już władztwem terytorialnym, a ostatni jego bojownicy toczą boje przy granicy z Irakiem.

Przerzucenie Sił Tygrysa do południowej części prowincji Aleppo może oznaczać, że władze Syrii chcą rozpocząć operację wyzwalania sąsiadującej z nią od zachodu prowincji Idlib. Ostatniej prowincji niemal w całości pozostającej poza ich kontrolą. W marcu 2015 roku stolica tej prowincji została zdobyta przez oddziały Dżabhat an-Nusra będącego syryjskim skrzydłem Al-Kaidy. Obecnie niemal cała prowincja zajęta jest przez całą niestabilną koalicję ugrupowań islamistycznych, wśród których główną rolę nadal odgrywa właśnie Dżabhat an-Nusra, występujący już pod nową nazwą Tahrir asz-Szam. Sytuację komplikuje fakt, że koalicja ta jest wspierana przez armię turecką, która zajęła skrawek północnej części prowincji Idlib, prawdopodobnie w ramach układu z Rosją, o tak zwanych strefach deeskalacji. Władzy Syrii tratują Turków w kategoriach okupanta.

Siły Tygrysa zostały przerzucone w rejon Chanasi co według portalu może oznaczać, że ich pierwszym celem będzie lotnisko w Abu Duhur. Wskazuje na to fakt intensywnych bombardowań bazy przez lotnictwo rosyjskie wspierające operacje syryjskiej armii.

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply