Oddziały tureckiej armii miały rozpocząć ataki na rejon Afrin w północno-zachodniej Syrii, kontrolowany przez siły kurdyjskie.

Libański portal Al-Masdar News pisze o „ciężkich walkach” jakie „wybuchły na kilku frontach w północno-zachodniej Syrii w sobotę”. Oddziały tureckiej armii, które od ponad roku stacjonują na fragmencie terytorium syryjskiego, miały przypuścić atak na rejon miasta Afrin, który od dawna kontrolowany jest przez kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Jest on enklawą oddzieloną od głównego terytorium kontrolowanego w Syrii przez administrację kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według źródeł kurdyjskich, cytowanych przez portal, rejon Afrin został zaatakowany przez Turków zarówno od strony syryjskiej prowincji Idlib, jak i z samego terytorium Turcji, z którym graniczy rejon Afrin. Turcy mieli przekroczyć granicę z Syrią w okolicy wsi Mejdan Ikbis. Natomiast miasteczko Dżindires było ostrzeliwane haubicami z prowincji Idlib.

Obecnie tureckie siły stacjonują na dwóch obszarach. Na północy prowincji Aleppo, od granicy po miasto al-Bab, gdzie oddziały tureckie wkroczyły po przeprowadzeniu w zeszłym roku operacji „Tarcza Eufratu”. Turcy stacjonują na niewielkim fragmencie prowincji Idlib. Prowincja ta jest ostatnią prowincją w Syrii opanowaną niemal w całości przez islamskie ugrupowania antyrządowe. Części z nich Ankara patronuje. W Idlib Turcy pojawili się prawdopodobnie na skutek porozumieniu z Rosjanami i Irańczykami na temat „stref deeskalacji”, albo co najmniej za ich biernym przyzwoleniem.

Dwie kontrolowane przez Turków strefy w Syrii są oddzielone przez obszar na północ od Aleppo kontrolowany przez syryjską armię. Żołnierze syryjscy wkroczyli tam z kolei prawdopodobnie w wyniku porozumienia z Kurdami. Al-Masdar News ocenia, że tureckie ataki mogą być próbą uzyskania połączenia w inny miejscu między dwiema strefami pod turecką kontrolą. Jak na razie inne źródła milczą o tureckiej operacji, co może świadczyć, że sobotnie działania Turków miały być może na celu rozpoznanie przeciwnika.

Obszar niebieski – tereny Syrii pod kontrolą Turcji; obszar biały – terytorium państwowe Turcji; obszar żółty – terytorium Syrii pod kontrolą Kurdów; obszar czerwony – terytorium Syrii kontrolowane przez oddziały rządowe; obszar zielony – terytorium kontrolowane przez zbrojne ugrupowania islamistyczne.

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz