Parlament Iraku uchwalił żądanie pod adresem irackiego rządu aby wysłał ona armię na część terenów, na których Kurdowie zorganizowali referendum o secesji.

W poniedziałek odbywa się referendum na temat odłączenia autonomicznego Regionu Kurdystanu od Iraku. Władze centralne Iraku uznają je za nielegalne. Groziły już użyciem siły. Konflikt dodatkowo zaostrza fakt, że referendum jest przeprowadzane nie tylko na terytorium autonomicznego Regionu Kurdystanu, ale też na sąsiadujących obszarach innych irackich prowincji. Przede wszystkim w prowincji Kirkuk oraz części prowincji Dijala, Niniwa, Salah ad-Din. Siły zbrojne Regionu Kurdystanu zajęły te tereny i umocniły się w nich w toku operacji zbrojnych przeciw ISIS. Szczególnie ważnym jest region Kirkuk gdzie znajdują się liczne pola naftowe.„Parlament żąda od zwierzchnika armii [którym jest premier] dyslokowania sił zbrojnych we wszystkich strefach zajętych przez Region Kurdystanu po 2003 roku” – uchwalili iraccy parlamentarzyści w poniedziałek popołudniu

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według komunikatu biura prasowego premiera Hajdara al-Abadiego, zamieszczonego około godziny 17 czasu lokalnego, szef irackiego rządu  „zarządził aby siły bezpieczeństwa chroniły obywateli przed zagrożeniami i silami z jakimi mogą mieć do czynienia w rejonach pod kontrolą Regionu Kurdystanu”.

france24.com/rudaw.net/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz