Najnowsze dane Narodowego Komitetu Statystyki Białorusi pokazują, że zaludnienie tego państwa zmniejsza się coraz szybciej.

Belstat opublikował 25 kwietnia tradycyjny „raport o sytuacji społeczno-ekonomicznej”, który publikowany jest co kwartał. Dane za okres styczeń-marzec bieżącego roku przytacza portal Biełorusskij Partizan. Redakcję szczególnie zainteresowały liczby dotyczące sytuacji demograficznej.

W najnowszego raportu Belstatu wynika, że na Białorusi mieszkało na koniec marca 9 484 300 ludzi. Oznacza to, że od początku roku zaludnienie tego państwa zmniejszyło się o 7,5 tys. ludzi. Tym samym populacja Białorusi kurczy się coraz szybciej. Portal zauważa, że obrazuje straty ludnościowe uwagą, że znikła liczba ludności odpowiadająca liczbie mieszkańców niewielkich miasteczek rejonowych, takich jak Senno czy Dubrowno.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zmniejszanie się populacji Białorusi wynika między innymi z ujemnego przyrostu naturalnego. W pierwszym kwartale bieżącego roku na Białorusi urodziło się 23 536 obywateli. W tym czasie zmarło 32 302 jej mieszkańców. Do tej niekorzystnej tendencji można jednak dodać także wzrastający potok emigracji. Według oficjalnych danych w zeszłym roku emigracja zarobkowa z Białorusi wzrosła o 44%. Choć oficjalna statystyka tej emigracji jest niewielka – około 10 tys., niezależni publicyści uważają ją za znacznie zaniżoną.

Czytaj także: Białoruskie władze uniemożliwiają dzieciom naukę po polsku [+DOKUMENT]

belaruspartisan.by/kresy.pl

Zaludnienie Białorusi szybko się zmniejsza
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz