Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski na studia lub do pracy, podoba się w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, o którym w czwartek napisała „Rzeczpospolita”. Większość z nich chciałaby pozostać w naszym kraju co najmniej przez kilka lat, a prawie jedna trzecia na stałe.

Badanie ośrodka ARC Rynek i Opinia, przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br., objęło prawie 400 tys. Ukraińców, którzy przebywają w Polsce przynajmniej kilka miesięcy. Wynika z niego, że 88 proc. ukraińskich przybyszów jest zadowolonych z poziomu życia w Polsce.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Większość z nich twierdzi także, że Polacy zachowują się wobec nich pozytywnie – życzliwość Polaków zauważyło w sondażu 74 proc. badanych. Jak uważa „Rzeczpospolita”, dzieje się tak dzięki podobieństwu kulturowemu oraz łatwej asymilacji Ukraińców w polskim otoczeniu. „Wyniki badania pokazują, że doniesienia dotyczące niechęci wobec Ukraińców w Polsce czy też wrogiego nastawienia względem nich, są przesadzone.” – uważa Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

Ukraińcom zadano także pytanie, jak długo zamierzają zostać w Polsce. 29. proc. z nich deklarowało, że chce zamieszkać w Polsce na stałe. 32 proc. zamierza przebywać w Polsce kilka lat. 28 proc. ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. Pozostałe odpowiedzi – maks. 3 miesiące, 3-6 miesięcy i 6 miesięcy do roku wybierało po kilka procent uczestników badania.

Ukraińców przyciąga do Polski bliskość geograficzna i wysokość zarobków – chwali ją 58 proc. ankietowanych. Jednak już co dziesiąty jest niezadowolony z pensji otrzymywanej w naszym kraju.

Jak zauważyła „Rzeczpospolita”, sondaż ARC Rynek i Opinia wykazał niemal trzykrotnie wyższy odsetek Ukraińców, którzy zamierzają osiedlić się w Polsce na stałe, niż badanie przeprowadzone kilka tygodni temu przez Barometr Imigracji Zarobkowej. Badanie tamto zostało jednak wykonane na Ukrainie wśród osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy sezonowej.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej Ukraińców myśli o emigracji. 4 mln z nich chciałoby osiedlić się w Polsce

Kresy.pl / Rzeczpospolita

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Nie zauważyłem, żeby stepowi asymilowali się z Polakami. Dzicz wymaga od Nas dostosowania się do ich… (nie wiem czy można to nazwać kulturą) pseudo kultury. Mam nadzieję, że z biegiem czasu coraz więcej Polaków będzie otwierało oczy na butę, chamstwo, arogancję, zamiłowanie do mordu i wszelkiego rodzaju przekrętów powszechnych wśród motłochu i nasz kraj nie będzie tak przyjazny do osiedlania się. Jak zaczną się osiedlać wkrótce usłyszymy, że Gdańsk czy Szczecin to „starożytne” upaińskie miasta (o Krakowie nie wspominam, bo już twierdzą, że zawsze był upaiński)..

  • Badyl
   Badyl :

   @ProPatria Spójrz na to wzrokiem decydenta bezpieki znad Potomacu, z TelAvivu, Berlina, Moskwy… Posiadanie różnej kulturowo (i cywilizacyjnie) dużej mniejszości (celowo nie piszę >narodowej>) w takim kraju jak Polska, będzie (może już jest – vide przemyt zaawansowanej broni) DOSKONAŁYM narzędziem do dyscyplinowania władz. Pamiętaj, że banderowców organizacji uczyła bezpieka 3Rzeszy, więc mają jeden z lepszych know-how w tej materii. Antypolonizm tych azjatyckich zbirów można rozniecić na wiele sposobów. Czym to się (s)kończy, wiemy z historii..

   • ProPatria
    ProPatria :

    Spokojnie, nie załamuj się. Chodzi Ci zapewne o zdradzieckie decyzje polskojęzycznych sądów skazujących Patriotów a uniewinniających rezunów. Sądy jednak zawsze wydawały, wydają i będą wydawały wyroki po aktywnym w ich czasach profilu polityki. Od 1989 roku mamy proupaiński profil, więc nie dziw się, że skazują i starają ię odsuwać w cień sobie niewygodnych. Tam nigdy nie było sprawiedliwości, wygrywa gość z kasą, układem, lepszym prawnikiem. Ponadto, zobacz co osiągnęli ??? NIC, Naród coraz bardziej otwiera oczy na butę, arogancję, chamstwo dziczy stepowej, im bardziej się Nam wmawia miłość do zezwierzęconych, delektujących się cierpieniami innych upaińców tym bardziej przeglądamy na oczy, nie dajemy się. p.o. poszło na dno, a pis od początku roku pikuje w dół na skutek nieudolnej polityki (zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej), ataków pejsatych przyjaciół do spółki z usa, bezgranicznego wspierania morderców z banderlandu. Za rok nie będzie co po nich zbierać. O ile nie pójdą po wyborczy rozum do głowy i nie zaczną udawać, że na Narodzie polskim im zależy. My już wiemy jak wielkiego kalibru są zdrajcami. Nas nie oszukają.

 2. z liscia
  z liscia :

  To, że chcą zostać to ich sprawa. Polską racją stanu jest to by to im uniemożliwić. O ile można rozważyć jakieś kontyngenty pracowników z wizą na czas określony, po którym była by karencja na przyjazd do pracy. Tak jak to było w przypadku Polaków pracujących legalnie w Niemczech poprzez polskie firmy, 2 lata pracy, wyjazd i 2 lata zakazu pracy w Niemczech. Długofalowe względy interesu państwa tzn. jego bezpieczeństwa i spokoju każą zatrzymać niekontrolowany zalew kraju, który w przyszłości może doprowadzić do sytuacji narodowościowej i błędów z tym związanych vide II RP. Rząd kompletnie nie liczy się z opinią Polaków, nie pytał ich o zgodę na tak masowy zalew ukraiński kraju, ludzi , którzy wychowani są w innej mentalności, gdzie przestępczość jest o wiele większa i liczba zabójstw na 1000 mieszkańców ponad 10 krotnie większa.

 3. gotan
  gotan :

  Azjaci nie są potrzebni Polsce. Tzw. rząd polskojezycznych stosuje różne sztuczki aby wkręcać „czerń ludobójczą” do Polski…widzę to na przykładzie dworca kolejowego w Przemyślu,gdzie tłumy updlińców okupują kasy,uniemożliwiając polakom kupno biletu.Rozumiem,że tzw. rząd ma nas w głębokim poważaniu,kiedy upominamy sie o rozsądek zarządzających…i porządek…Rząd zapomniał już o Kresach i ludobójczej zbrodni na polakach…Przy wyborach należy uwzględnić szkodliwe działania tzw. „wadzy”.Możemy sie rozpisywać o tym co nas boli i jak powinniśmy reagować na szkodzenie Narodowi Polskiemu. Przykładem,że rząd kręci, jest sprawa ustawy o IPN….widać ,że coś kombinują.Nie zapominajmy już przy wyborach samorządowych…Pilnować aby szumowiny nie pchały sie na piedestał….Pilnować!!