W białoruskich szkołach pojawią się agroklasy

W nowym roku szkolnym w kilku białoruskich szkołach pojawią się klasy o profilu rolniczym, co ma zaradzić braku fachowych kadr w sektorze rolnym.

O stworzeniu tak zwanych agroklas w 10 szkołach poinformował prorektor Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Agrotechnicznego, Nikołaj Romaniuk. „Od nowego roku szkolnego w białoruskich szkołach obok pedklas [klas o profilu pedagogicznym] pojawią się agroklasy. Na ten moment jest u nas pewne porozumienie o stworzeniu 10 takich klas. Przygotowaliśmy już praktycznie całą programową dokumentację dla nauczycieli szkół, które będą je prowadzić” – powiedział Romaniuk.

Agroklasy „będą tworzone na bazie klas 10-11 szkół w większych wsiach, centrach gmin, małych miasteczkach, czasem centrach rejonów” – powiedział prorektor. Podstawą przyjęć do tego typu klas mają być zarówno uzyskiwane uprzednio przez uczniów oceny jak przeprowadzane z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Romaniuk mówił także o stworzeniu szkół w wiodących gospodarstwach rolnych, w których „studenci będą poznawać nowy sprzęt, przyswajać współczesne technologie”. Jak przypomniał do tej pory studenci kierunków rolniczych mogli odbywać takie praktyki tylko w trzech państwowych gospodarstwach rolnych: Agrokombinacie Snow, agrokombinacie „Dzierżyński” i „Żdanowicze”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruski sektor rolny w dalszym ciągu opiera się na gospodarstwach państwowych: kołchozach i sowchozach. Niewielki areał ziemi uprawiany przez osoby i przedsiębiorstwa prywatne jest zwykle dzierżawiony od podmiotów publicznych. Sam Aleksandr Łukaszenko promuje zaangażowanie w rolnictwo prowadząc własne gospodarstwo rolnicze w swojej posiadłości pod Mińskiem. Białoruskie media regularnie informują o rolniczych dokonaniach prezydenta Białorusi, któremu udało się nawet wyhodować arbuzy.

nv-online.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz