Regionalny zarząd Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi ogłosił stan operacji antyterrorystycznej na obszarze jednego z rejonów przylegającym do granicy Ukrainy.

Informacja ukazała się w czwartek na kanale władz Lelczyc na Telegramie. “W rejonie leczyckim obwodu homelskiego wprowadzony jest stan “operacji antyterrorystycznej”. Prosimy ludność rejonu o zachowanie spokoju i podporządkowywanie się poleceniom funkcjonariuszy struktur siłowych” – można przeczytać na kanale. Oświadczenie tej treści zostało podpisane przez wydział KGB na obwód homelski.

Emigracyjny portal białoruski Zerkalo twierdzi, iż nie jest znany powód, dla którego siły bezpieczeństwa zdecydowały się na wprowadzenie stanu operacji antyterrorystycznej w jednym z przegranicznych rejonów. Lelczyce znajdują się zaledwie 10 km od granicy Ukrainy.

Związany z emigracyjnym działaczem opozycyjnym kanał na Telegramie “Motolko Pomogi” twierdzi, że w rejonie lelczyckim pojawiły się co najmniej trzy śmigłowce, które przybyły ze stolicy Białorusi – Mińska.

Zgodnie z obecnym prawem Białorusi stan operacji antyterrorystycznej wprowadza się w celu stłumienia aktu terroryzmu, zminimalizowania jego skutków, stłumienia działalności organizacji terrorystycznej, nielegalnej grupy zbrojnej, dla ochrony interesów państwa, zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i organizacji oraz neutralizacji terrorystów, przytacza Zerkalo.

Zgodnie z ustawą “o walce z terroryzmem” z 2022 r. prawo do wprowadzenia stanu operacji antyterrorystycznej przysługuje KGB Białorusi.

Czytaj także: Szef KGB obawia się “grup bojowych” z Polski

zerkalo.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply