Szef KGB obawia się “grup bojowych” z Polski

Białoruscy pogranicznicy wzmocnili procedury ochronne i kontrolne na granicy swojego państwa. Przyczyny wytłumaczył szef KGB.

Jak powiedział przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi Iwan Tiertiel – “Środek ten jest obecnie wdrażany na całym obwodzie naszej granicy. Ma na celu szybkie wykrywanie i lokalizowanie działalności osób żywiących aspiracje terrorystyczne, ekstremistyczne w stosunku do Białorusi” – zacytował w czwartek emigracyjny portal białoruski Zerkalo.

Tiertiel twierdził, że “wśród ludzi z grup bojowych formowanych na terytorium Ukrainy, Polski, Litwy, Czech i niektórych innych krajów” istnieją plany “popełnienia aktów terrorystycznych na Białorusi”.

Szef KGB zaznaczył przy tym, że „Ta bariera [wzmocniona kontrola na granicy] to tylko jeden z elementów, który pozwala nam przeprowadzić pewną filtrację tej grupy i uniemożliwić im wjazd na nasze terytorium”.

Jak przypomniał portal w ostatnim czasie wznowiono wzmożone kontrole na granicy Białorusi z Litwą i Polską. Funkcjonariusze zaczęli wybiórczo sprawdzać smartfony wjeżdżających osób, w tym ich konta na komunikatorach internetowych i sieciach społecznościowych.

Funkcjonariuszy, w przypadku obywateli Białorusi, interesują wyjazdy zagraniczne w ciągu ostatnich kilku lat, udział w protestach oraz wydarzeniach białoruskiej diaspory za granicą. Zadają też pytania dotyczące wojny na Ukrainie, obecności krewnych w Siłach Zbrojnych Ukrainy oraz ewentualnych kontaktów z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

Jednocześnie zmienił się format odpraw Białorusinów podróżujących do UE bez wiz. Wybiórczo proszeni są o przedstawienie zezwoleń na pobyt.

5 maja Białoruś wprowadziła kontrole także graniczne na granicy lądowej z Rosją. Osoby wjeżdżające do kraju samochodem mają sprawdzanie dokumenty i bagażniki. Zazwyczaj na granicy tej nie jest prowadzona kontrola ruchu osobowego bowiem Białoruś i Rosja tworzą wspólnie Państwo Związkowe.

Czytaj także: Polska ogranicza ruch na granicy z Białorusią

news.zerkalo.io/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply