W dorocznym raporcie litewskich służb specjalnych na temat bezpieczeństwa narodowego Białoruś została określona jako państwo uzależnione od Rosji.

W przedstawionym w środę raporcie litewskich Departamentu Bezpieczeństwa Państwa i Drugiego Departamentu Służb Operacyjnych Ministerstwa Ochrony Kraju Białoruś została określona jako państwo, które „nie jest w stanie prowadzić w pełni niepodległej polityki z powodu finansowej zależności od Rosji” i które „stopniowo obniża możliwość realizowania niezależnej obrony i polityki bezpieczeństwa”. W związku z tym, według autorów raportu, rosyjski wywiad ma wykorzystywać terytorium Białorusi do działań przeciw Litwie.

Tezy te zostały odrzucone przez władze Białorusi. “Bezpodstawne i zanadto emocjonalne oceny, zamiast argumentów opartych na faktach, dźwięczące obraźliwym tonem” – oceniło raport litewskich specsłużb białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zastępca naczelnika Wydziału Informacji tego resortu Andriej Szupliak uznał, że tego rodzaju sformułowania stały się “znakiem firmowym poszczególnych litewskich polityków” – jak cytuje w środę portal Tut.by.

Szupliak podkreślił, że Mińsk prowadzi wobec Litwy politykę samodzielną i dobrosąsiedzką. “Ważne aby litewscy partnerzy zrozumieli i przyswoili absolutny imperatyw polityki zagranicznej naszego kraju: z terytorium Białorusi nigdy nie będzie wychodzić zagrożenie dla naszych sąsiadów” – mówił Szupliak. Wystosował on apel do władz Litwy – “Wzywamy polityków na Litwie do złagodzenia zapału wojennego i >>uzbrojenia się<< w bardziej pokojowy ton. Nasz region potrzebuje pokoju i zgody, nie podsycania nienawiści”.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply