Według białoruskiego portalu Nasza Niwa USA i Białoruś toczą rozmowy o podpisaniu planu dwustronnej współpracy w sferze militarnej.

Jak podała we wtorek Nasza Niwa, powołując się na komunikat amerykańskiego Departamentu Stanu, Białoruś i USA parafowały w ostatnich dniach porozumienie o „otwartym niebie”. Jest to pierwsze bilateralne porozumienie cywilnym o transporcie lotniczym pomiędzy tymi państwami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

880.18 PLN    (4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według źródeł białoruskiego portalu jednocześnie USA i Białoruś przygotowują się do podpisania pierwszego w historii stosunków między oboma krajami planu dwustronnej współpracy w sferze wojskowej.

Plan współpracy ma być pierwszym krokiem do podpisania umowy o współpracy wojskowej. Nasza Niwa nie dotarła do szczegółów omawianego dokumentu.

Przypomnijmy, że podobne informacje przekazał Naszej Niwie były szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Białorusi generał-major Oleg Biełokoniew. Jak podawaliśmy w poniedziałek, Biełokoniew powiedział, iż „Białoruś jest gotowa do wspólnych ćwiczeń z NATO” a negocjacje w sprawie możliwych formatów aktualnie się toczą. Białoruski generał zaznaczył, że współpraca taka jest możliwa pod warunkiem, że NATO zrozumie, iż strategicznym sojusznikiem Białorusi jest Rosja.

Sygnalizując wolę zbliżenia z Zachodem Białoruś jednocześnie negocjuje z Rosją pogłębienie integracji obu państw. Jak pisaliśmy, w dniach 7 i 8 grudnia br. w Mińsku odbyły się protesty uliczne przeciwko tym rozmowom. Białoruska opozycja obawia się, że wypracowane porozumienie będzie skutkowało ograniczeniem niepodległości Białorusi.

Kresy.pl / Nasza Niwa / state.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz