Według białoruskiego portalu Nasza Niwa USA i Białoruś toczą rozmowy o podpisaniu planu dwustronnej współpracy w sferze militarnej.

Jak podała we wtorek Nasza Niwa, powołując się na komunikat amerykańskiego Departamentu Stanu, Białoruś i USA parafowały w ostatnich dniach porozumienie o „otwartym niebie”. Jest to pierwsze bilateralne porozumienie cywilnym o transporcie lotniczym pomiędzy tymi państwami.

Według źródeł białoruskiego portalu jednocześnie USA i Białoruś przygotowują się do podpisania pierwszego w historii stosunków między oboma krajami planu dwustronnej współpracy w sferze wojskowej.

Plan współpracy ma być pierwszym krokiem do podpisania umowy o współpracy wojskowej. Nasza Niwa nie dotarła do szczegółów omawianego dokumentu.

Przypomnijmy, że podobne informacje przekazał Naszej Niwie były szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Białorusi generał-major Oleg Biełokoniew. Jak podawaliśmy w poniedziałek, Biełokoniew powiedział, iż „Białoruś jest gotowa do wspólnych ćwiczeń z NATO” a negocjacje w sprawie możliwych formatów aktualnie się toczą. Białoruski generał zaznaczył, że współpraca taka jest możliwa pod warunkiem, że NATO zrozumie, iż strategicznym sojusznikiem Białorusi jest Rosja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sygnalizując wolę zbliżenia z Zachodem Białoruś jednocześnie negocjuje z Rosją pogłębienie integracji obu państw. Jak pisaliśmy, w dniach 7 i 8 grudnia br. w Mińsku odbyły się protesty uliczne przeciwko tym rozmowom. Białoruska opozycja obawia się, że wypracowane porozumienie będzie skutkowało ograniczeniem niepodległości Białorusi.

Kresy.pl / Nasza Niwa / state.gov

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz