Posłowie Konfederacji, a także PSL-K’15 zaprotestowali w Sejmie przeciwko cenzurze stosowanej przez takie koncerny jak Google i serwis YouTube, m.in. wobec portalu wRealu24.pl. Zapowiedziano m.in. utworzenie specjalnego zespołu parlamentarnego ds. Obrony Wolności Słowa.

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa przeciwko cenzurze prewencyjnej z udziałem posłów – członków parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa, powstałego z inicjatywy posła Konfederacji Wolność i Niepodległość, Dobromira Sośnierza. Powodem było usunięcie, kolejny raz, z serwisu YouTube niezależnej telewizji wRealu24.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

540 PLN    (2.45%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Redaktor naczelny serwisu wrealu24.pl Marcin Rola zaznaczył, że cenzura prewencyjna jest zakazana w Konstytucji.

– Łamane jest notorycznie polskie prawo i poprzez jakieś dziwne zgłoszenia, dziwną wyimaginowaną mowę nienawiści, ucina się zasięgi i niszczy ogromne kanały tak jak w przypadku wRealu 24. (…) mamy ponad 300 tys. użytkowników, a jakiś cenzor ma nam określać co jest mową nienawiści, a co nie – powiedział Rola. Jego zdaniem, globalny koncern, w tym przypadku Google, który nie płaci w Polsce podatków, nie może decydować o tym, kto może w naszym kraju nadawać, a kto nie.

 

Głos zabrał też obecny na spotkaniu Tomasz Chudziński, ekspert Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W jego ocenie, pierwsza z większych fal cenzury nastąpiła w sierpniu 2019 roku, a zastrzeżenia dotyczą nie tylko Google, ale też koncernu Facebook. Poinformował, że do zarządzającej serwisem YouTube spółki Google Ireland zostanie wystosowane wezwanie przedsądowe o zaniechanie naruszania dóbr osobistych. Podjęta zostanie również kwestia wyłączenia tzw. monetyzacji nagrań zamieszczonych na YT, co uniemożliwia portalowi wRealu24.pl zarabianie na reklamach.

Przeczytaj: Prezes Facebooka: zablokowaliśmy reklamy pro-life przed irlandzkim referendum ws. aborcji [+VIDEO]

Szef koła Konfederacji Jakub Kulesza powiedział, że „tak jak podstawą sprawnego państwa są jasne dla wszystkich zasady, reguły gry, tak samo podstawą sprawnego wolnego rynku są jasne reguły gry podmiotów rynkowych”.

Czytaj również: Facebook grozi usunięciem strony Kresy.pl z powodu opublikowania historycznego zdjęcia. Pomóż nam się bronić

– Chcielibyśmy zaprotestować przeciwko cenzurze skierowanej zwłaszcza do prawicowych, niezależnych mediów ze strony Google i deklaracji, czy YouTube jest wydawcą i ponosi odpowiedzialność za własne treści, czy nie jest wydawcą i odpowiedzialność za te treści ponoszą twórcy treści. Wówczas, jeżeli treści są zgodne z prawem taki portal, który tylko pośredniczy, nie powinien cenzurować i ingerować ze względów politycznych – oświadczył Kulesza.

Z kolei Dobromir Sośnierz zauważył, że mamy do czynienia z cenzurą nie tylko na Facebooku, YouTubie czy Twitterze, ale także chociażby ws. spotkania we Wrocławiu. Chodzi o sprawę Uniwersytetu Ekonomicznego, który odwołał z nim spotkanie.

– Widzimy, że to lewica jak zawsze jest źródłem zagrożenia dla wolności słowa, ponieważ fałszywe idee nie potrafią zwyciężyć inaczej niż tylko zamykając usta przeciwnikom – powiedział poseł. Zaprosił też wszystkich zainteresowanych taką problematyką do zespołu ds. obrony wolności słowa, który ma zajmować się takimi sprawami. W zespole będzie pracował też poseł Jarosław Sachajko z klubu PSL-Kukiz ‘15, który również był obecny na konferencji i podkreślił, że „społeczeństwo demokratyczne nie ma możliwości egzystowania bez wolności słowa”.

Poseł Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego zaznaczył, że obecnie koncerny globalne, a szczególnie globalne koncerny informatyczne, są największym zagrożeniem wolności słowa w XXI wieku.

– Tak jak marksizm starego typu był noszony na sztandarach przez partie komunistyczne, tak marksizm nowego typu walczący z tożsamością narodową, tożsamością religijną czy nawet tożsamością płciową, to właśnie są globalne koncerny. Nie ma żadnych wątpliwości, że lewicowa poprawność polityczna musi się spotkać ze zdecydowanym oporem – powiedział poseł.

PAP / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    „– Widzimy, że to lewica jak zawsze jest źródłem zagrożenia dla wolności słowa, ponieważ fałszywe idee nie potrafią zwyciężyć inaczej niż tylko zamykając usta przeciwnikom „Od początku to mówię,lewacka demokracja to CENZURA na inne idee,poglądy niż ich własne.W Polsce jak i Zachodzie NIE istnieje ani wolność słowa,poglądów ani demokracja.