Generał-major Oleg Biełokoniew, który do 5 grudnia był szefem Sztabu Generalnego sił zbrojnych Białorusi powiedział, że armia tego kraju jest gotowa do wspólnych ćwiczeń z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego i toczą się na ten temat rozmowy.

Biełokoniew rozmawiał z dziennikarzem portalu Nasza Niwa o wizycie na Białorusi naczelnika sztabu generalnego włoskiej armii Enzo Vecciarellego. W trakcie wywiadu, którego zapis ukazał się w poniedziałek na stronie portalu, białoruski generał został zapytany, dlaczego Białoruś nie postępuje wzorem Serbii i nie bierze udziału w manewrach wojskowych zarówno z Rosją, jak i z NATO.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Białoruś jest gotowa do wspólnych ćwiczeń z NATO, nawet toczą się negocjacje w sprawie możliwych formatów. Ale pod warunkiem, że NATO zrozumie: naszym strategicznym sojusznikiem jest Rosja” – odpowiedział gen. Biełokoniew.

Jak napisała Nasza Niwa, Vecciarelli odwiedził Białoruś na osobiste zaproszenie Biełokoniewa. Obaj wojskowi poznali się w Nowym Jorku na jednej konferencji dotyczących misji pokojowych. Dotychczas żaden wojskowy NATO tej rangi nie odwiedził Białorusi, jeśli nie liczyć wizyty szefa sztabu sił zbrojnych Łotwy. Biełokoniew ujawnił, że rozmawiał z włoskim gościem o warunkach, jakie musiałyby zostać spełnione, by białoruscy żołnierze dołączyli do dowodzonej przez Włochy misji stabilizacyjnej ONZ w Libanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oleg Biełokoniew był szefem Sztabu Generalnego białoruskiej armii do 5 grudnia br. Został przeniesiony w stan spoczynku przez prezydenta Łukaszenkę w związku z wybraniem go na deputowanego niższej izby białoruskiego parlamentu.

Relacjonując słowa portal Tut.by przypomniał, że Białoruś jest członkiem natowskiej inicjatywy „Partnerstwo dla pokoju”. Nigdy jednak jej żołnierze nie uczestniczyli w manewrach z siłami NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Państwo Związkowe Rosji i Białorusi będzie miało wspólny rząd i parlament

Kresy.pl / nn.by / tut.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz