Łukaszenko ułaskawił 13 więźniów politycznych

Przywódca Białorusi ułaskawił grupę więźniów wytypowanych przez byłego opozycjonistę, który poszedł na współpracę z władzami.

13 ułaskawionych więźniów to osoby jakie znalazły się liście stu skazanych uczestników protestów antyrządowych, którzy zostali wytypowani przez Jurija Woskriesienskiego. To były współpracownik opozycyjnego pretendenta do stanowiska prezydenta Białorusi Wiktora Babaryki. Babaryko, aresztowany jeszcze przed formalną rejestracją kandydatur, został w lipcu bieżącego roku skazany na 14 lat kolonii karnej. Inaczej niż Babryko, Woskriesienski po aresztowaniu poszedł na współpracę z władzami stając na czele „Okrągłego stołu sił demokratycznych”, który ma być formułą dialogu, a w praktyce podporządkowania opozycji władzom Białorusi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wiceszefowa Administracji Prezydenta Białorusi Olga Czupris powiedziała w wywiadzie dla państwowej telewizji, że spis przygotowany przez Woskriesienskiego Łukaszenko otrzymał, a następnie przesłał go swoim urzędnikom do oceny. Według Czupris wiele państwowych organów sprawdzało każdego więźnia jaki znalazł się na liście – „Decyzją głowy państwa ułaskawiono 13 osób” – zacytował portal Naviny.by

Jak wytłumaczyła większość ułaskawionych „należała do kategorii osób, które popełniły przestępstwa za pośrednictwem Internetu”. Dodała, że osoby „które znalazły się w postanowieniu [o ułaskawieniu], szczerze żałowały za swoje czyny i mówiły o tym, że tak naprawdę słabo rozumiały, iż Internet umożliwiał popełnienie przestępstwa”.

Jednak Czupris stwierdziła także, że wśród ułaskawionych znaleźli się ci, którzy „dopuszczali się chuligaństwa lub aktywnie uczestniczyli w zamieszkach […] Było też kilka takich osób. Niestety większość z nich popełniała przestępstwa w stanie nietrzeźwości.” Podkreśliła, że osoby, które dopuściły się „przemocy” mają mniejsze szanse na ułaskawienie, a wszyscy już ułaskawieni wyrazili skruchę oraz zrekompensowali poczynione szkody. Przy czym nie wszyscy ułaskawieni wrócili do normalnego życia. Części po prostu złagodzono sposób odbywania kary, przenosząc ich na przykład do zakładów karnych typu otwartego.

Centrum Praw Człowieka „Wiasna” podało, że wśród ułaskawionych znajdują się Wiktor Kalinowski z Brześcia i Walerij Łoza ze Swietłogorska. Pierwszy został skazany na dwa i pół roku ograniczenia wolności za umieszczanie antyrządowych napisów na wiatach przystankowych i na kiosku. Drugi trafił do więzienia na dwa i pół roku za „obrazę przedstawiciela władzy”.

naviny.online/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz