Agresywny wilk atakował ludzi, a nawet samochody na ulicach miasteczka Stołpce w centralnej Białorusi. Badania wykazały, że był chory na wściekliznę.

Portal Kresy.pl jako pierwszy w Polsce poinformował o agresywnym wilku atakującym ludzi na ulicach miasteczka Stołpce w obwodzie mińskim. Wilk pogryzł cztery osoby, które trafiły do szpitala, ale był tak agresywny, że rzucał się nawet na samochody. Ponieważ wilki niezwykle rzadko atakują ludzi, nie wspominając o wchodzeniu na teren zabudowany, zachowanie zwierzęcia wzbudziło podejrzenia, że mógł on być chory na wściekliznę. Badania potwierdziły, że zastrzelony przez myśliwego wilk faktycznie był chory.

Władze zdecydowały się na wprowadzenie kwarantanny w Stołpcach oraz sąsiedniej wsi Słoboda. Ma ona obowiązywać przez dwa miesiące. Oznacza ona zakaz przewożenia jakichkolwiek zwierząt z tych miejscowości do innych jednostek administracyjnych. Weterynarze rozpoczęli masowe szczepienie zwierząt przeciwko wściekliźnie. Wydłużono godziny pracy miejscowej przychodni weterynaryjnej. Mieszkańcy miasta przybywają ze swoimi psami i kotami z własnej inicjatywy. Urzędnicy przeprowadzają wywiad środowiskowy chcąc dotrzeć do wszystkich mieszkańców, którzy mieli kontakt z chorym wilkiem.

Według relacji kierowniczki wydziału szczególnie niebezpiecznych infekcji Mińskiego Obwodowego Centrum Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Społecznego Natalii Awtuchowej, wszyscy pogryzieni przez wilka znaleźli się już w centralnym szpitalu rejonowym w Stołpcach. Jeden z nich znajduje się w tak ciężkim stanie, że trafił na oddział intensywnej terapii. Wszystkim podano preparaty mające zapobiec zakażeniu wirusem wścieklizny.

Według danych przytaczanych we wtorek przez portal Tut.by za Republikańskim Centrum Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Społecznego w 2017 roku 13156 Białorusinów musiało skorzystać z pomocy medycznej po kontakcie z zarażonymi wścieklizną psami,  5890 po kontakcie z chorymi kotami, a 109 po kontakcie z chorymi lisami.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply