W lesie w pobliżu miejscowości Rusocice w Małopolsce w Wielką Sobotę znaleziono 2200 kg pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych wyrzuconych przez nieznanych sprawców – poinformowało w zeszły czwartek Nadleśnictwa Krzeszowice. “Przy zaangażowaniu Służby Leśnej, służb weterynaryjnych, Policji oraz wydatkowaniu znacznych środków finansowych usunięto składowisko” – czytamy.

W Wielką Sobotę znaleziono na terenie lasu w pobliżu miejscowości Rusocice 2200 kg pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych wyrzuconych przez nieznanych sprawców. W zeszłym tygodniu nadleśnictwo wydało komunikat w tej sprawie. Nielegalne składowisko zostało usunięte przy zaangażowaniu służb i przeznaczeniu dużych środków finansowych.

Odpady ubojowe w lesie, zdjęcie: krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl

Odpady ubojowe w lesie, zdjęcie: krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl

Odpady ubojowe w lesie, zdjęcie: krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl

Odpady ubojowe w lesie, zdjęcie: krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl

“Pod osłoną nocy, ograniczeniu z powodu epidemii COVID-19 ruchu ludności i świątecznego okresu ktoś podjął decyzję o skorzystaniu z okazji uniknięcia kosztów utylizacji pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych przerzucając ciężar kosztów swej działalności na las i leśników” – czytamy.

Podkreślono, że sytuacje takie jak opisywana, są niebezpieczne dla środowiska. “Pozostałości ok. 150 zwierząt hodowlanych (głowy, racice, kopyta i skóry), od kilkutygodniowych koźląt i jagniąt po kozy, owce, barany, krowy a nawet szczątki  koni w jednym miejscu jest dla środowiska niebezpieczne. Pozostałości takie rozkładając się uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę, wodę a drapieżniki  i padlinożercy biorą udział w rozprzestrzenianiu się chorób nie występujących dotychczas wśród mieszkańców lasu” – czytamy.

Zobacz także: Wyrzucił do lasu stertę śmieci – dostał mandat w wysokości 500 zł

W komunikacie podkreślono, że uprzątnięcie szczątków zwierząt pochłonęło ponad połowę budżetu rocznego przeznaczonego na utrzymanie czystości na terenie lasu Leśnictwa Brodła.

Zaznaczono, że każdego roku Lasy Państwowe przeznaczają na sprzątanie lasów blisko 20 mln zł rocznie.

Zanieczyszczanie lasu jest wykroczeniem z art. 162 Kodeksu Wykroczeń, zagrożonym mandatem do 500 zł. W przypadku zaś, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, nawet aresztem lub grzywną do 5 tys. zł oraz obciążeniem kosztami uporządkowania terenu i utylizacji odpadów.

krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply