Po trzydniowym postępowaniu sąd w Mińsku wydał wyrok w sprawie dwóch dziennikarek telewizji Biełsat.

Frunzyński sąd rejonowy w Mińsku wydał w czwartek wyrok w sprawie dziennikarek Biełsatu Kacieryny Bachwałowej i Darii Czulcowej. Sędzia Natalia Buguk przychyliła się do wniosku prokuratury. Dziennikarki trafią na dwa lata do kolonii karnej za przestępstwo opisane paragrafem 1.342 kodeksu karnego Białorusi jako „organizacja i przygotowywanie działań masowych poważnie naruszających porządek publiczny lub uczestnictwo w nich”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dziennikarki zostały zatrzymane 15 listopada zeszłego roku w czasie jednej z manifestacji przeciwników Aleksandra Łukaszenki na jednym z osiedli w Mińsku. Przeciwnicy władz zebrali się wówczas by upamiętnić Romana Bondarenkę zmarłego po pobiciu o dokonanie którego opozycjoniści podejrzewają funkcjonariuszy milicji bądź służb specjalnych. Dziennikarki nie znajdowały się wśród manifestantów lecz prowadziły transmisję na żywo z okna pobliskiego mieszkania. Po rozpędzeniu zgromadzenia funkcjonariusze wkroczyli do lokalu i zatrzymali Bachwałową i Czulcową.

Ostatnie trzy miesiące dziennikarki spędziły w areszcie tymczasowym. Sąd uznał, że za pośrednictwem internetu i platform społecznościowych wzywały one do uczestnictwa w niesankcjonowanym zgromadzeniu publicznym, które spowodowało zakłócenie 19 kursów komunikacji miejskiej Mińska. Sąd wycenił spowodowaną tym stratę miejskiego przedsiębiorstwa transportu na 11 tys. rubli.

Obrona odbijała te zarzuty twierdząc, że 15 listopada mobilna sieć internetowa nie działała a zatem nagrywane przez Bachwałową i Czulcową zdarzenie nie mogła być w praktyce relacjonowane na żywo. Adwokat Siergiej Zikrackij twierdził, że kobiety nie organizowały zgromadzenia lecz po prostu wykonywały pracę dziennikarza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Masowe protesty wybuchły na Białorusi w wieczór wyborczy 9 sierpnia 2020. Wielu obywateli uznało, że oficjalne wyniki, które określiły zdecydowane zwycięstwo Aleksandra Łukaszenki już w pierwszej turze zostały sfałszowane.

tut.by/reform.by/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz