W pierwszej połowie marca na Białorusi odbędą się wspólne białorusko-brytyjskie ćwiczenia komandosów.

Jak podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony, ćwiczenia „Winter Partisan” (Zimowy Partyzant) potrwają do 14 marca. Weźmie w nich udział trzydziestu żołnierzy z batalionu „zielonych beretów” stacjonującego w Devon (42 Commando Royal Marines). Z komunikatu białoruskiego ministerstwa obrony wynika, że będą oni ćwiczyć z żołnierzami 103. samodzielnej brygady powietrzno-desantowej z Witebska.

Pierwsi Brytyjczycy przybyli na Białoruś w sobotę transportowym Airbusem A400M. Według białoruskiego resortu obrony byli to logistycy „zielonych beretów”. Główna grupa brytyjskich komandosów miała przylecieć na Białoruś 1 marca.

„Żołnierze będą ćwiczyć umiejętności przetrwania w zimie, takie jak kamuflaż i umiejętności poruszania się zimą, w tym zjazdy na linie i jazdę na nartach, przed poddaniem ich testowi w warunkach ćwiczeń” – podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjscy żołnierze ćwiczą wspólnie z Białorusinami w ramach dwustronnego programu szkoleń. Latem zeszłego roku białoruscy żołnierze uczestniczyli w Wielkiej Brytanii w ćwiczeniach Exercise Cambrian Patrol, gdzie zdobyli srebrny medal. Wspólnie z 2. batalionem Królewskiego Pułku Irlandzkiego (Royal Irish Regiment) brali też udział w ćwiczeniach Exercise Urban Ranger.

Brytyjczycy nie tylko będą na Białorusi ćwiczyć, ale także wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych na temat „wspólnej historii obu krajów”, jak napisało brytyjskie ministerstwo obrony. Komandosi odwiedzą m.in. muzeum II wojny światowej w Mińsku i wezmą udział w uroczystości upamiętniającej zwycięstwo nad III Rzeszą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Białoruscy i rosyjscy komandosi będą ćwiczyć przy granicy z Polską

Kresy.pl / mil.by / gov.uk / nn.by

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz