Trzy czołowe białoruskie ruchy opozycyjne sformalizowały swoją współpracę z Platformą Obywatelską dążąc do jej pogłębienia.

Telewizja Biełsat poinformowała, że 4 maja przedstawiciele Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD), Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) oraz Ruchu „O wolność” spotkali się z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną. Lider BChD Wital Rymaszeuski, przewodniczący AHP Anatol Labiedźka i przewodzący ruchowi „O wolność” Juraś Hubarewicz podpisali z czołową polską partią opozycyjną formalną umowę o współpracy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Koalicja Centroprawicowa utrzymuje ścisłe stosunki z Platformą Obywatelską jako z jednym z członków Europejskiej Partii Ludowej, która jest naszym partnerem w Unii Europejskiej. Poprzez ten dokument po prostu formalizujemy te stosunki, które już utrzymywaliśmy i które z powodzeniem się rozwijały” – portal telewizji Biełsat cytuje Hubarewicza. Jak tłumaczył – „Porozumienie przewiduje głębszą współpracę na szczeblu międzynarodowym, czyli pomoc ze strony PO w poruszaniu kwestii białoruskiej na różnych forach międzynarodowych. Przewidziano też kontakty pomiędzy naszymi strukturami na szczeblu oddziałów regionalnych i młodzieżowych oraz udział w konferencjach międzynarodowych, które są ważne zarówno dla Białorusi jak i dla Polski”.

Białoruscy działacze opozycyjni spotkali się z Schetyną i podpisali umowę o współpracy przy okazji spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych polskiego Sejmu. W czasie posiedzenia większość z białoruskich działaczy domagała się od władz Polski podjęcia ostrzejszej polityki wobec oficjalnego Mińska.

belsat.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz