Białoruska olimpijka skazana zaocznie

Utytułowana białoruska pływaczka Alaksandra Hierasimienia została w poniedziałek skazana za wezwania do nałożenia sankcji na władze jej państwa.

Jak podała telewizja France24 Sąd Miejski Mińska skazał znaną pływaczkę na 12 lat pozbawienia wolności. Sąd nałożył też areszt na jej majątek: mieszkanie, samochód oraz 48 tys. dolarów zgromadzonych na rachunku bankowym pod pretekstem zabezpieczenia środków na poczet ewentualnych procesów cywilnych, podał z kolei portal Euronews.

36-letni wicemistrzyni olimpijska była oskarżona o “stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego”. Wśród wielu gestów sprzeciwu Hierasimieni wobec władzy Sąd potraktował w tym charakterze jej publiczne wezwania do państw świata o nałożenia sankcji na władze Białorusi, wykluczenia reprezentacji z tego państwa z zawodów międzynarodowych i bojkotowanie wszelkich zawodów przez nie organizowanych.

Hierasimienia krytykowała władze Białorusi po wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 r. za sposób ich przeprowadzenia. Następnie emigrowała na Litwę, stąd postępowanie wobec niej było prowadzone a wyrok zapadł zaocznie. Na emigracji olimpijka założyła Białoruski Fundusz Sportowej Solidarności, który gromadzi pieniądze na wspieranie sportowców białoruskich represjonowanych z powodów politycznych.

Harasimienia specjalizowała się w pływaniu grzbietowym i dowolnym. Zdobyła mistrzostwo Europy i świata. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2014 r. zdobyła dwa srebrne medale, a na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r. medal brązowy.

Wybory prezydenckie w sierpniu 2020 r. oficjalnie wygrał zdecydowanie Aleksandr Łukaszenko rządzący Białorusią od 1994 r. Jednak wielu obywateli uznało je za sfałszowane i masowo wyszło na ulice, by domagać się ich powtórzenia. Nie uznała ich również kontrkandydatka Łukaszenki Swietłana Tichowska. Protesty trwały cztery miesiące i zostały siłowo stłumione przez władze. Tysiące ludzi trafiło do aresztów, dziesiątki tysięcy emigrowały z Białorusi, w tym Tichanowska, która zorganizowała na emigracji obóz opozycyjny.

france24.com/euronews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply