Na Białorusi odnotowano we wrześniu wyraźny wzrost zapłat pracowników sfery budżetowej. Wzrosły one w ciągu miesiąca o ponad 8 procent.

Według danych z września płace pracowników białoruskiej sfery budżetowej wzrosły o 72,2 rubla do średniej wartości 846,6 rubli białoruskich brutto. To równowartość około 1625 złotych. Oznacza to w stosunku miesięcznym wzrost o 8,4 proc. Zrekompensował on z naddatkiem spadki płac w sierpniu, kiedy to płace w budżetówce obniżyły się średnio o 26,1 rubli. Po odliczeniu składek i podatków, średnia pensja w budżetówce Białorusi sięgnęła 760 rubli białoruski netto, czyli równowartości około 1459 złotych.

W służbie ochrony zdrowia zarabiano na Białorusi średnio 935,7 rubli białoruskich. Przy czym dla dyplomowanych lekarzy wskaźnik ten wyniósł 1506,8 rubli białoruskich. Po opodatkowaniu i oskładkowaniu to wartości odpowiednio 806 i 1296 rubli białoruskich. Mniej zarabiali Białorusini zatrudnieni w sferze oświaty. Szkolni nauczyciele zarabiali średnio 802,6 rubli białoruskich, a wykładowcy na uczelniach wyższych 1353,3 rubli. Netto było to 1164 i 847 rubli. To właśnie w ochronie zdrowia i edukacji wzrosty pensji były najwyższe sięgając odpowiednio 11,2 proc. i 8,9 proc.

Tut.by zwraca uwagę, że tak znaczący wzrost nastąpił w miesiącu w którym średnia zapłata wszystkich pracowników na Białorusi spadła o 9,3 rubli do wartości 1108,5 rubli białoruskich miesięcznie brutto (około 2128 złotych) czyli o 1,3 proc. To już drugi miesiąc z rządu w którym wartość średniego zarobku na Białorusi obniżała się.

Tak szybki wzrost pensji pracowników budżetówki może mieć związek ze zbliżającymi się wyborami do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego czyli izby niższej białoruskiego parlamentu, które zostały rozpisane na 17 listopada.

Czytaj także: Rosjanie częściej przyjeżdżają do pracy na Białoruś niż Białorusini do Rosji

tut.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply