Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze opracowane dane dotyczące struktury wynagrodzeń i pensji w naszym kraju.

Dane niedawno opublikowane przez GUS dotyczą października 2016 roku. Wynika z nich, że najczęściej wypłacana pensja (dominanta) w październiku 2016 r. wyniosła 2074 zł brutto, czyli ok. 1,5 tys. zł na rękę.

Z badań struktury wynagrodzeń wynika także, że połowa zatrudnionych w Polsce otrzymuje wynagrodzenie ogółem brutto poniżej 3510,67 zł czyli około 2,5 tys. zł netto. Dziesięć procent najgorzej zarabiających otrzymuje na rękę 1380 zł. Jednocześnie średnia płaca brutto w październiku 2016 roku wynosiła około 4260 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Przy podawaniu danych GUS zaznaczył, że badał jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające 10 i więcej osób. Oznacza to, że badania struktury wynagrodzenia dotyczyły pensji około 60 proc. wszystkich pracowników w kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego można przeczytać również, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było w badanym okresie średnio o 18,5 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiety.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz