Koalicja Obywatelska wniosła do Sejmu projekt ustawy nowelizujący Kodeks pracy. Zmiany dotyczą obowiązku informowania o przedziałach płacowych podczas rekrutacji, ujawnienia wysokości wynagrodzeń w przedsiębiorstwie i zakazie zabraniania pracownikom ujawniania wysokości swojej pensji.

W ubiegłym tygodniu grupa posłów KO złożyła Marszałkowi Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, wprowadzający zmiany w zakresie jawności wynagrodzenia. Projekt związany jest z dyrektywą Unii Europejskiej o zwalczaniu dyskryminacji płacowej, którą państwa członkowskie zobowiązane są wdrożyć do porządku krajowego do 2026 roku.

Jedną ze zmian jest zobowiązanie pracodawców do ujawnienia przedziałów płacowych w ofertach pracy, wskazując na minimalną i maksymalną wysokość zarobków na danym stanowisku. Informacja ta będzie mogła również zawierać wzmiankę, że kwota proponowana kandydatowi podlega negocjacji. W przypadku zawarcia umowy z wynagrodzeniem mniejszym niż przewidziane w opublikowanej informacji lub niezawarcie takiej informacji zagrożone jest karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł 

Pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ujawnienie średnich poziomów wynagrodzenia na innych stanowiskach w podziale na płeć, w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak on lub pracę o takiej samej wartości. Pracodawca miałby obowiązek udzielić odpowiedzi na takie pytanie w ciągu 14 dnu od złożenia wniosku.

Jak wynika z przepisów, pracodawca nie będzie mógł jednak ujawniać wynagrodzeń konkretnych pracowników, ponieważ stanowią one dobro osobiste. Potwierdza to uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 16.07.1993 r., sygn. akt I PZP 28/93, zgodnie z którą – „Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.” Takie informacje mógłby ujawnić tylko sam pracownik, który od momentu wejścia ustawy w życie będzie mógł swobodnie ujawniać dane o swoim wynagrodzeniu. Jedynym przypadkiem, kiedy zabraniałaby mu tego klauza, jest sytuacja, w której ujawnienie wynagrodzenia stanowiłoby zagrożenie dla pracodawcy w postaci dowiedzenia się takich informacji przez konkurencję.

Zgodnie z projektem – nowe przepisy, miałyby wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Z uwagi na fakt, iż projekt został niedawno złożony, ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie to nastąpi.

Kresy.pl/orka.sejm.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply