Zarządzający systemem energetycznym Białorusi testują przerwanie jego połączeń z systemem sąsiedniej Litwy.

Informacje o testach podał w czwartek za państwowym przedsiębiorstwem Belenergo portal Naviny. Testy te mają sprawdzić „pewność pracy białoruskiego systemu energetycznego”. Polegać mają na całkowitym wstrzymaniu przesyłu energii na czterech liniach wysokiego napięcia łączących Białoruś z Litwą – z Olitą, Wilnem, Ucianą i Ignalinem, a następnie ich ponowne włączenie.

Białorusini tłumaczą ćwiczenia tym, że państwa bałtyckie planują opuszczenie tak zwanego „pierścienia energetycznego” łączącego je właśnie z Białorusią oraz Rosją. To dziedzictwo przynależności wszystkich tych państw do Związku Radzieckiego.

Państwa bałtyckiego starają się wkomponować w system energetyczny Unii Europejskiej. Ważnym elementem tych zabiegów było uruchomienie mostu energetycznego łączącego Polskę i Litwę.

Z kolei w kwestiach energetycznych Białoruś jest w ostatnich latach mocno skonfliktowana z Litwą, która sprzeciwiała się budowie pierwszej białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu, tuż przy litewskiej granicy. Elektrownia została uruchomiona w zeszłym roku. Litwa podejmuje w Unii Europejskiej zabiegi na rzecz blokowania sprzedaży energii z tej elektrowni na wspólnym rynku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodatkowym źródłem sporów miedzy dwoma państwami jest radykalna krytyka przez Litwę władz Białorusi za tłumienie fali protestów społecznych, jakie miały miejsce w tym drugim kraju po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. Litwa poza forsowaniem sankcji na arenie UE jednostronnie wprowadziła też własne sankcje przeciw władzom Białorusi.

naviny.online/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz