Przewodniczący ChRL Xi Jingping i premier Japonii Shinzo Abe spotkali się na IV Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku.

Organizowane przez Rosjan Wschodnie Forum Ekonomiczne zebrało we Władywostoku kilku azjatyckich przywódców. Władimir Putin ogłosił na nim wolę zawarcia formalnego traktatu pokojowego z Japonią bez warunków wstępnych przed końcem bieżącego roku. Jednak także przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping mówił o polepszeniu relacji z Japonią.Chińska i japońska delegacja odbyła w środę spotkanie na najwyższym szczeblu. Chińska agencja informacyjna Xinhua cytuje słowa Xi Jingpinga, który właśnie wspólnie z Japonią chce „stanowczo bronić multilateralizmu, systemu wolnego handlu, reguł Światowej Organizacji Handlu by rozwijać otwartą światową gospodarkę”. Deklaracja ta jest wymierzona jest niedwuznacznie w protekcjonistyczną politykę USA. „Jako wielkie potęgi gospodarcze regionu Chiny i Japonia powinny wziąć odpowiedzialność by grać konstruktywną rolę w strzeżeniu pokoju, stabilności, rozwoju i dobrobytu regionu i świata” – proponował przewodniczący ChRL.

Xi Jinping nakreślił jednak warunki dobrej współpracy z Tokio radząc Japończykom odpowiednie podejście do „wrażliwych kwestii historycznych i Tajwanu”, co według niego zagwarantuje „dobrą atmosferę dla rozwoju wspólnych interesów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Shinzo Abe jeszcze przez spotkaniem z przywódcą Chin stwierdził, że „horyzont współpracy” z Pekinem „rozszerza się”, a współpraca ta ma odbywać się „na wszystkich płaszczyznach, z aktywną komunikacją i dialogiem”. Przemawiając na Forum Abe ogłosił, że odwiedzi Pekin w październiku, co agencja informacyjna Reuters uznaje za objaw „ocieplenia relacji między azjatyckimi rywalami”. Japoński premier zaprosił również Xi Jinpinga do odwiedzenia jego kraju, co według niego „podniosłoby relacje japońsko-chiński na nowy poziom”. Japońskie media spekulują, że Abe uda się do Pekinu 23 października, czyli w 40 rocznicę wejścia w życie Traktatu o Pokoju i Przyjaźni zawartego przez oba państwa.

Jak twierdzi Reuters przedstawiciele obu delegacji rozmawiali o udziale japońskich przedsiębiorstw w inwestowaniu w chiński projekt wielkiego, transkontynentalnego szlaku transportowego „Pasa i drogi”. Premier Japonii podkreślił jednak także konieczność doprowadzenia do rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej.

scmp.com/reuters.com/kresy.pl

Przywódcy Chin i Japonii zapowiadają ocieplenie relacji
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz