Przemawiając na azjatyckim szczycie Shangri minister obrony ChRL Wei Fenghe powtórzył stanowisko tego państwa w kwestii Tajwanu.

Wei Fenghe użył zdecydowanych słów – “Jeśli ktokolwiek odważy się odłączać Tajwan od Chin będziemy walczyć za wszelką cenę, będziemy walczyć do końca. To jedyny wybór dla Chin” – zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Przedstawiciel rządu Chińskiej Republiki Ludowej ostrzegał – “Nikt nie powinien nie doceniać zdecydowania i zdolności sił zbrojnych Chin do obrony ich integralności terytorialnej”. Zauważył przy tym, że “niektóre państwa grają kartą Tajwanu przeciwko Chinom” i “ingerują w sprawy wewnętrzne”. Zapewnił jednak, że “nikt nie powstrzyma Chin na drodze zjednoczenia”.

O tego rodzaju ingerencję Wei Fenghe oskarżył USA. To właśnie na niego zrzucił odpowiedzialność za chłód w relacjach między Pekinem a Waszyngtonem. Krytykował politykę tego ostatniego jako antychińską mimo, że, jak zadeklarował, ChRL dąży do pokoju i stabilności regionu.

 

Uwagi chińskiego ministra nastąpiły dzień po wystąpieniu jego amerykańskiego odpowiednika Lloyd Austin, który nazwał aktywność sił zbrojnych Pekinu w regionie “prowokacyjną i destabilizującą” i deklarował wsparcie dla jego regionalnych przeciwników.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. W styczniu 2021 roku władze USA zdecydowały o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply