Korea Północna odpaliła kolejne rakiety

Siły zbrojne Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wystrzeliły w czwartek dwie rakiety.

Japońska agencja Kyodo informując o zdarzeniu powołała się na Kolegium Połączonych Szefów Sztabów sił zbrojnych Korei Południowej. Dwa pociski miała zostać wystrzelone w czwartek około godz. 8 rano czasu miejscowego w odstępie pięciominutowym z rejonu Hamhung.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rakiety miały wznieść się na wysokość do 20 km pokonując odległość 190 km. Przedstawiciel armii Korei Południowej powiedział dziennikarzom, że pociski trafiły prawdopodobnie w cel ulokowany na wyspie położonej na północny-wschód od Musudan-ri.

Agencja TASS przytacza opinię południowokoreańskich wojskowych, którzy uznali wystrzelone rakiety za pociski krótkiego zasięgu.

W związku z próbą rakietową zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej. Jej członkowie wyrazili „głęboki żal” w związku z działaniami północnego sąsiada. Podobnie wyraził się premier Japonii Fumio Kishida. Ten ostatni dodał, że test rakietowy jest złamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kyodo przypomina, że od 5 stycznia Korea Północna odpalała już rakiety sześciokrotnie. Ostatni raz we wtorek, gdy wystrzelone zostały dwa pociski manewrujące.

Korea Północna w zeszłym tygodniu zasugerowała wznowienie testów nuklearnych i międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które zostały zawieszone w 2018 roku, gdy przywódca Kim Dzong Un przeprowadził rozmowy z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Północnokoreańskie media poinformowały 20 stycznia, że Partia Pracy Korei uznała, iż należy podjąć „praktyczne działania, aby bardziej niezawodnie i skutecznie zwiększyć naszą siłę fizyczną”, by przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym.

„Nie można zignorować znaczącego rozwoju technologii nuklearnych i rakietowych w Korei Północnej” – powiedział dziennikarzom japoński minister obrony Nobuo Kishi, dodając, że wielokrotne wystrzeliwanie pocisków przez Pjongjang, w tym rakiet balistycznych, jest „poważnym wyzwaniem” dla społeczności międzynarodowej.

english.kyodonews.net/tass.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz